Akciové trhy budou letos volatilní

Graf vývoje

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním sektoru, ale na rozvojových trzích.

Podle analytiků Fidelity International je volatilita normální součástí dlouhodobého investování a tržní korekce mohou představovat atraktivní příležitosti pro investory. Světové akciové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008 a krize na měnových trzích rozvíjejících se ekonomik na tyto problémy ukazovala již 1,5 roku. Katalyzátorem je čínský jüan, který nyní prochází nezbytnou korekcí. Díky tomu se omezuje poptávka po komoditách a to vše vede ke zvýšení volatility.

„Vypadá to, že rok 2016 začíná pro Čínu obtížně vzhledem k tomu, že index trhů v Šanghaji a Šen-Čenu poklesl o 6,9 % a v pondělí 4. ledna o 8,2 %. Toto poslední období volatility bylo nejspíše způsobeno čerstvými obavami o zdraví čínské ekonomiky, kde v prosinci došlo k poklesu výroby, a to již pátý měsíc za sebou,“ vysvětluje Ayesha Akbar, Portfolio Manager Fidelity Solutions.

„Katalyzátorem této krize je čínský jüan, který nyní prochází nutnou korekcí. Slabší jüan ještě více omezí poptávku po komoditách a obchodovaném zboží obecně. V současné době je nevyhnutelná další úprava světové výroby směrem dolů. Inflační tlaky v souladu s tím zůstanou mírné nebo žádné. Evropská centrální banka (ECB) a Japonská centrální banka (BOJ) budou mít velký prostor pro pokračování jejich silně akomodační měnové politiky, zatímco tlak na Fed nebo BOE (Bank of England), aby zvýšily úrokové sazby, zcela jistě zeslábne,“ doplňuje Dominic Rossi, Globální CIO pro akcie u Fidelity International.

Jak by měli nyní investoři reagovat? „Je důležité, aby investoři nepanikařili během slabých dnů, ale nadále pokračovali v investicích disciplinovaně a klidně. Náladou způsobená panika bývá skvělou příležitostí pro nákup akcií dlouhodobými investory. To platí zejména pro Čínu. Je pravda, že čínský růst zpomaluje, ale Čína nekolabuje. Kvalita růstu zpětně zvyšovaná ke spotřebiteli (jinými slovy více spotřeby a méně dluhově podporovaných investic) je mnohem důležitější než kvantita a problémy jsou více než diskontovány v levných oceněních,“ vysvětluje Matthew Sutherland, ředitel správy produktů ve Fidelity International.

„Za poslední dny se v podstatě nic nezměnilo. Jen to, že pan Trh je nyní ochoten vám prodat akcie levněji. Již mnohokráte jsme se od nejúspěšnějších investorů v minulosti naučili, že pro dosažení slušných výnosů musíme nakupovat, když ostatní prodávají, a prodávat, když ostatní nakupují.  A pro akciové investory je opravdu dobré, že čínské akciové trhy jsou velmi široké, což nám umožňuje nacházet mnoho skvělých příležitostí díky obezřetné analýze a přístupu zdola nahoru bez ohledu na makroekonomické prostředí,“ uzavírá Sutherland.

Zdroj: Fidelity International

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments