Americký dolar v kurzu, euro v rekordní nelibosti

Ceny akcií

Dolarový index, měřící výkon USD oproti ostatním hlavním světovým měnám, posílil za první kvartál o devět procent, což je hned po „krizovém“ třetím čtvrtletí 2008 nejlepší výsledek americké měny za posledních bezmála 23 let. Společná evropská měna naopak zažila rekordně neúspěšný kvartál, vůči americké měně dokonce nejhorší za dobu své šestnáctileté existence (ztráta více než 11%).

Americký dolar se začal stávat horkým zbožím už během 2. pololetí loňského roku, kdy začal posilovat, začátkem roku 2015 se tento trend jen umocnil – s tím, jak se sázka na posilující USD stávala více a více konsensuálním obchodem. Za tímto vývojem byla v první řadě očekávání rozevření nůžek mezi měnovými politikami amerického Fedu na jedné straně a ECB, BoJ, případně SNB na straně druhé. Zatímco tyto centrální banky mají a pravděpodobně prozatím budou mít tendenci dále uvolňovat své měnové politiky, v případě Fedu trhy čekají v druhé polovině letošního roku nástup cyklu zvyšování úrokových sazeb. Evropská centrální banka naopak v lednu odstartovala program rozsáhlých nákupů vládních dluhopisů členských zemí, jež má probíhat minimálně do září 2016. To tlačilo jejich požadované výnosy na rekordní minima, resp. v některých případech viditelněji do záporu a zároveň vytlačovalo investory, kteří se ve zvýšené míře přesouvali do atraktivněji úročených amerických vládních dluhopisů. Slabší kurz společné evropské měny je přitom zcela jistě primárním kanálem znovuoživení inflace v eurozóně, na který ECB svým programem kvantitativního uvolňování měnové politiky cílí.

Vzhledem k tomu, jakého tektonického posunu v kurzu EUR/USD jsme byli v uplynulých měsících svědky, a s ohledem na současný příliv horších makročísel ze Spojených států, se pro nejbližší období jeví jako pravděpodobný scénář konsolidace či určitá korekce nad 1,10 EUR/USD. V delším výhledu však očekáváme znovuobnovení nastoupeného silného trendu apreciace USD, jež by měla vést k prolomení parity proti společné evropské měně (pravděpodobně ještě letos) a později dost možná i k ataku historicky nejsilnějších úrovní pod hladinou 0,85. Určujícím faktorem vidíme pokračující odklon měnových politik Fedu a ECB v souvislosti s odlišným ekonomickým vývojem a trvající odliv investic z evropských dluhopisů do atraktivněji úročených dolarových. Proti tomuto scénáři by působila např. revize/ukončení programu nákupu dluhopisů ECB (v reakci na rychlejší oživení a obnovení inflace) či úspěšně zvládnutý odchod Řecka z eurozóny.

Autor příspěvku: Ondřej Matuška, portfoliomanažer Conseq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments