Čínské akciové turbulence

Tomáš Kálal, Conseq

Od listopadu roku 2014 stačil Šanghajskému indexu pouhý půlrok k tomu, aby zdvojnásobil svou hodnotu, čemuž samozřejmě nemohl konkurovat žádný z rozvinutých trhů.

Čínský trh se postupně otevírá a díky tomu se na čínské akcie vrhají zahraniční investoři. Všichni jsou ale namlsaní a konzervativní investor se musí stále radovat z 15% zisku, který má dnes index za rok 2015. To přeci jen není za šest měsíců málo.

Zhoršující se data z čínské ekonomiky, HDP na 7 % růstu a třeba i slabý prodej automobilů na tamním trhu začaly odhalovat, že čínská burza, plná spekulantů, kteří obchodují na margin, není rozhodně bezpečným přístavem. Problém to ale není ani tak pro zahraniční investory, jako spíše pro úspory samotných Číňanů. Celkem 90 milionů z nich totiž ponechává na burze své úspory. Pokud by jejich hodnota prudce klesla, bude mít vláda další důvod k obavám. Především proto se rozhodla, společně s tamním regulátorem CSRC, obchodování zmrazit. Proti propadům začali bojovat tím, že zakázali prodávat akcie těm, kteří drží přes 5% podíl a to po celý půlrok, omezili obchodování na margin (za použití finanční páky), firmám, které obchodují na margin, poskytli krátkodobé překlenovací půjčky a zastavili dočasně obchodování s některými tituly (těch bylo na 1300!)

Na první pohled to zabralo okamžitě – index poskočil během dvou dnů po zásahu vlády a CSRC o 10 % vzhůru. Z dlouhodobého hlediska to ale bezesporu poznamená efektivitu tamního trhu a zpomalí, nebo dokonce zastaví oceňování jednotlivých kurzotvorných zpráv. Účinnější by pravděpodobně byla regulace obchodníků, kteří na trh mají přístup, a to hlavně v oblasti pákového nákup akcií. Pokud se totiž obchodování vrátí do normálu, stále je tamní trh na atraktivních úrovních. V porovnání s předchozími lety společnostem narostl zisk, a tak se nyní akcie z indexu CSI 300 obchodují „pouze“ na sedmnáctinásobku očekávaného zisku na akcii, tedy na relativně poloviční hodnotě v porovnání s rokem 2007.

Zdroj: Tomáš Kálal, Senior Relationship Manager, s využitím zdrojů Bloomberg, Roklen24

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments