ČNB nepřekvapila. Úrokové sazby beze změny

novinky

Rozhodnutí ČNB ponechat úrokové sazby beze změny a nijak neměnit kurzový závazek, tedy jak co do úrovně, tak do délky trvání závazku, je v souladu s očekáváním finančních trhů.

Diskutována byla jak možnost prodloužení kurzového závazku, tak otázka negativních úrokových sazeb, ale bankovní rada k žádným novým opatřením nepřistoupila. Nová věc, jež na zářijové tiskové konferenci zazněla, je konstatování, že rizika srpnové prognózy ČNB jsou nyní namířena protiinflačním směrem, zde ovšem dominují především ceny komodit a situace v globální ekonomice, zatímco vývoj v české ekonomice generuje spíše proinflační rizika na straně růstu HDP a mezd.

Zajímavější může být listopadové zasedání (5. listopadu), kdy bude mít bankovní rada k dispozici čerstvou kvartální makro prognózu: osobně si nemyslím, že ČNB sníží své úrokové sazby do záporné úrovně, nicméně vidím vysokou pravděpodobnost prodloužení kurzového závazku až do konce roku 2016 a toto může být rozhodnuto právě na listopadovém zasedání bankovní rady.

Zasedání bankovní rady bylo finančními trhy sledováno s velkou pozorností. Sice se nečekala žádná nová měnově-politická opatření a v tomto ohledu byl odhad trhu správný, bedlivě sledováno ale bylo vyznění tiskové konference. Zde zazněla prakticky jediná novinka, totiž že rizika ekonomické prognózy centrální banky míří protiinflačním směrem. Směrem k nižší než předpokládané inflaci působí globální faktory, konkrétně ceny ropy a potravin a obecně utlumenější cenový vývoj v globální ekonomice. V tuzemské ekonomice se ale naopak generují proinflační rizika, neboť jak růst HDP České republiky, tak mzdový růst jsou silnější, než co ČNB čekala ve své srpnové prognóze.

Bankovní rada diskutovala jak otázku časového prodloužení kurzového závazku, tak otázku negativních úrokových sazeb. Řekl bych, že debata na tato témata je adekvátní situaci v globální ekonomice a na globálních trzích, z mého pohledu tedy tato debata není překvapivá. Překvapivé ale ani není konstatování bankovní rady, že krok ve směru snížení úroků do negativního teritoria by stávajícími okolnostmi nebyl oprávněný, a že s prodloužením kurzového závazku není v tuto chvíli třeba spěchat a že lepší platformu pro takové rozhodování poskytne zasedání bankovní rady, na němž bude k dispozici nová makro prognóza ČNB. Ta bude k dispozici na listopadovém zasedání bankovní rady (5/11). Osobně si myslím, že kurzový závazek bude prodloužen do konce roku 2016 a vidím slušnou šanci, že bankovní rada odsouhlasí prodloužení tohoto závazku právě na svém zasedání letos v listopadu.

V každém případě bych byl ale velmi překvapen, pokud by bankovní rada chtěla trvání kurzového závazku zkrátit: pro tuto variantu nehovoří výhled inflace v české ekonomice a koneckonců také guvernér Singer na zářijové tiskové konferenci naznačil, že varianta rychlejšího opuštění kurzového závazku je fakticky mimo relevantní sféru debat bankovní rady.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments