ČR: Hospodářské oživení pokračuje

Průmysl

Dnešní sada zveřejněných dat ohledně nezaměstnanosti, průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu vyzněla dle očekávání vesměs pozitivně a potvrzuje pokračující hospodářské oživení, které je navíc podpořeno sezónními vlivy. Data tak ukazují, že tuzemská ekonomika vstoupila do druhého čtvrtletí v nadále příznivém tempu.

Dubnová průmyslová produkce sice zpomalila z březnových 6,3 % (leden 2,5 %, únor 4,6 %), březnová hodnota však byla opticky vyšší z důvodu kalendářního efektu a po jeho očištění byl meziroční růst 3,7 %. Dubnová hodnota ve výši 4,3 % tak představuje oproti minulému měsíci zlepšení (graf 1). Letošní meziroční dynamika průmyslové produkce je ve srovnání s minulým rokem nižší z důvodu vyšší srovnávací základny – po zohlednění tohoto efektu však lze hodnotit dosavadní letošní vývoj průmyslové produkce jako příznivý. Vývoj nových zakázek v dubnu sice zpomalil, když nové zakázky vzrostly pouze o 6 % (březen +10,6 % yoy) a dynamika byla nižší zejména u nových zakázek ze zahraničí (4,8 %). Tento pokles však zřejmě představuje určitou korekci po více než 13% březnovém růstu zahraničních zakázek a v příštím měsíci tak očekáváme opět příznivější dynamiku, i vzhledem k příznivě se vyvíjejícím květnovým indikátorům důvěry. Optimisticky vyznívá i dubnové zlepšení průmyslové produkce v Německu, která v posledních 3 měsících stagnovala a dubnový téměř 1% meziměsíční nárůst je tak náznak, že by německý průmysl mohl opět nabírat na síle.

Bilance dubnového zahraničního obchodu skončila v přebytku 19 mld. Kč a zůstala tak na obdobné úrovni jako v březnu, meziročně je o 4 mld. vyšší. Na celkovou bilanci však působí příznivě snížení deficitu bilance minerálních paliv o 6,6 mld. Kč z důvodu nižších cen ropy. Meziroční dynamika obchodu v dubnu zpomalila, když vývoz v dubnu vzrostl meziročně o 5,8 % a dovoz o 4,5 % (v březnu 11,4 % a 15 % yoy). Tyto hodnoty jsou za očekáváním, což však zatím není nutné interpretovat negativně, jelikož se jedná nejspíše o kombinaci jednorázových vlivů a velmi silných březnových hodnot.

Květnový podíl nezaměstnaných osob (MPSV) dle očekávání oproti předchozímu měsíci poklesl z 6,7 % na 6,4 %. Uvedené zlepšení jde na vrub sezónním pracím, nicméně svou roli sehrál i pokračující růst domácí ekonomiky, který se projevuje v tvorbě nových pracovních míst a celkovém pozitivním vývoji na trhu práce. Za celý letošní rok by měla nezaměstnanosti klesnout na 6,7 %, což je o 1 procentní bod méně než v roce 2014. Příznivý faktorem také je, že se postupně snižuje rozdíl mezi podílem nezaměstnaných osob (MPSV) a mírou nezaměstnaností z Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) zveřejňovanou ČSÚ – to totiž naznačuje, že dochází k přesunu práce z šedé ekonomiky do standardního pracovního vztahu.

Průmyslová produkce

Nezaměstnanost

Autor komentáře: Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR ING Bank N.V.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments