Z dlouhodobého pohledu jsou německé akcie atraktivní

Akcie a trhy

Christian von Engelbrechten, manažer fondu Fidelity Germany Fund, míní, že by navzdory současným obavám investoři neměli ztrácet ze zřetele celkový obraz Německa. Německé akcie zaznamenávají v současné době nezvyklý pokles cen ve srovnání s tituly ze zbytku Evropy. Aktuální údaje a názory mohou ignorovat dlouhodobý růstový výhled Německa. Růst spotřeby a exportu budou nadále hnacími motory oživení.

Jednou z příčin nedávného cenového vývoje evropských akcií je obava investorů ze zpomalení hospodářského růstu, jakož i strach z možného obnovení recese. K tomu je nutné přičíst slabé výsledky, které byly ve Spolkové republice zveřejněny tento měsíc. Většina expertů se až dosud o této ekonomice vyjadřovala optimisticky. Podle mého názoru, je zde riziko, že se investoři příliš soustředí na krátkodobé údaje a přitom budou přehlížet střednědobý potenciál oživení. A to nemám na mysli pouze německou a celoevropskou ekonomiku, ale zejména zisky evropských společností.

Samozřejmě je pravda, že hlavní exportní země pociťují trochu slabší poptávku. Investoři by si ale měli uvědomit, že ekonomický růst Německa stojí na velmi širokém základě a že významný podíl hrubého národního produktu připadá na domácí spotřebu. Kromě toho by mělo mnoho firem profitovat z klesajícího kurzu eura. Na jednu stranu tak vlivem kurzových změn dochází k poklesu zisků firem, ale na druhou stranu – což je důležité – jsou díky tomu evropské koncerny na světovém trhu mnohem více konkurenceschopné. Krátkodobá reakce je pochopitelná, ale neměla by zastínit výhled na celkovou perspektivu.

Maloobchodní prodej a spotřebitelské výdaje se v průběhu léta nadále zvyšovaly. Všechny komponenty disponibilních příjmů, včetně zvýšení reálných mezd a prognózy vývoje zaměstnanosti, směřují správným směrem. Němečtí spotřebitelé se vyhranili proti náladám na trhu a významně přispívají k hospodářskému rozvoji. Spotřeba bude i v budoucnosti nejsilnějším ekonomickým pilířem. Geopolitické napětí kolem Ukrajiny sice dočasně způsobilo značný rozruch a neklid na exportním trhu, ale to by nemělo mít vliv na růst potenciálu německých společností a nemělo by to zbrzdit jejich mnohem širší diverzifikaci vývozu na strukturálně rostoucí trhy.

Síla značek, inovace, příznivé podmínky financování a nízké náklady na pracovní sílu by měly německým podnikům zajistit rostoucí podíl na trhu. Slabší euro by mělo v roce 2015 zlepšit jejich konkurenceschopnost a společně se současnými programy efektivnosti a zvyšováním cen by měly vést k růstu zisků.

Na základě našich nedávných diskusí se zástupci německých firem a vlastních analýz počítáme v příštím roce s růstem zisku o zhruba 7-10 procent a dividendovým výnosem ve výši tří procent. Kromě toho jsou německé firmy bez dluhů, jako nebyly nikdy v minulosti. Současně s tím je velice atraktivní také ocenění: je asi 25 procent pod historickým průměrem. Poměr ceny a čistého zisku podle indexu DAX je 11.5. Dokonce i ve srovnání s tituly ze zbytku Evropy zaznamenávají německé akcie v současné době výjimečně vysoké slevy – navzdory jejich dlouhodobě dobré fundamentální síle.

Autor komentáře: Christian von Engelbrechten, manažer fondu Fidelity Germany Fund (ISIN: LU0048580004)

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments