ECB zatím nic nemění, ale hlasitě řinčí zbraněmi

správný směr

Evropská centrální banka se rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Tón doprovodného komentáře se však nesl ve výrazně holubičím duchu.

Mario Draghi zdůrazňoval proti-inflační rizika a jejich kumulaci a předestřel, že na prosincovém zasedání se bude bankovní rada vážně zabývat přehodnocením stávající podoby kvantitativního uvolňování – jinými slovy bude na stole další uvolnění měnové politiky.

Trhy zareagovaly na jeho slova učebnicově. Euro začalo solidně oslabovat a na měnovém páru s dolarem ztrácelo v bezprostřední reakci 0,5-1 %. Pozitivně naopak přijaly zprávu německé dluhopisy i akciové trhy.

Očekáváme, že pokud americký Fed (primárně kvůli obavám z čínské nákazy) odloží první zvýšení svých sazeb do příštího roku, bude Evropská centrální banka pod velkým tlakem na prosincovém zasedání uvolnit znovu měnové kohouty. Brzdou jí v tom pravděpodobně nebude ani lehký nárůst inflace, který očekáváme na konci tohoto roku. Mario Draghi již také přiznal, že ECB začíná rozpracovávat technické možnosti, jak změnit nastavení měnové politiky.

Co tedy v takovém případě můžeme od ECB čekat? Mario Draghi hovořil o tom, že zvažují celé spektrum kroků a nástrojů. Nejpravděpodobnější je ale podle našeho názoru stále natažení politiky za horizont roku 2016, popřípadě navýšení objemu měsíčního tisku peněz z 60 mld. eur měsíčně (např. na 80 mld. eur). Méně pravděpodobná je změna struktury kvantitativního uvolňování – například obohacení nákupů o ECB o podnikové dluhopisy. Jako málo pravděpodobné považujeme stále také snížení depozitní sazby ECB, i když tato alternativa byla na posledním zasedání diskutována.

Pokud v následujících měsících ECB rozhodne natáhnout politiku QE do roku 2017, mělo by to mít nepřímý dopad také na Českou národní banku. Exit z intervenčního režimu by se pak pravděpodobně posunul také za horizont roku 2016. To by pro korunu nebyla nijak pozitivní zpráva.

Zdroj: Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments