Ekonomická aktivita v eurozóně rostla v listopadu nejrychlejším tempem od května 2011

Ekonomická aktivita v eurozóně rostla v listopadu dle průzkumu PMI nejrychlejším tempem od května 2011.

Výraznější než očekávané zrychlení růstu hlásí na úrovni eurozóny jako celku jak zpracovatelský průmysl, tak služby; za celé závěrečné čtvrtletí letošního roku si může HDP eurozóny připsat meziroční nárůst až 0,5 %.

Podrobnější pohled hlásí zrychlení růstu výroby v Německu (celkový ukazatel PMI je zde na tříměsíčním maximum), zatímco Francie hlásí slabší růst ve službách, což do značné míry reflektuje dopad teroristických útoků v Paříži z pátku 13. listopadu.

Zrychlení růstu aktivity pak hlásí také zbytek eurozóny, tedy ekonomiky kromě Německa a Francie.

Výsledky průzkumu PMI za listopad jsou pozitivním překvapením nejen pro eurozónu jako takovou: jde o velmi dobrou zprávu také pro středoevropský region, pro nějž eurozóna představuje exportní trh číslo jedna. Určitým stínem je zde nicméně zjištění, že v případě Německa hlásí zpracovatelský průmysl jak zpomalení tempa růstu výroby, tak o něco slabší růst nových objednávek.

Průzkum PMI za eurozónu za měsíc listopad přinesl pozitivní překvapení. Je zde výrazná pravděpodobnost, že růst HDP eurozóny vykáže v závěrečném čtvrtletí letošního roku zrychlení poté, co ve 3. čtvrtletí mezikvartální růst zpomalil na 0,3 %. Dle průzkumu PMI může růst HDP eurozóny v závěrečných třech měsících letošního roku v mezikvartálním vyjádření činit 0,4 anebo dokonce 0,5 %.

Pro středoevropský region je důležitý vývoj zejména v Německu. Zde sice dle průzkumu PMI rostla hospodářská aktivita v listopadu nejrychlejším tempem za uplynulé tři měsíce, hlavním tahounem ale zůstává sektor služeb. K určitému zrychlení celkového růstu aktivity došlo i v německém zpracovatelském průmyslu, nicméně detailní pohled napovídá, že v německém průmyslu zpomalilo tempo růstu jak výroby, tak objednávek. Pro středoevropský region to pro nejbližší měsíce znamená, že růst průmyslové výroby může zůstat v rámci letošního roku spíše podprůměrný.

Nicméně: zřejmé oživení růstu v sektoru služeb, jež je patrné jak na úrovni eurozóny jako celku, tak v případě Německa, by se mělo pozitivně projevovat i na průmyslových objednávkách a celkově je listopadový průzkum PMI pozitivní zprávou: jak pro eurozónu, tak – zprostředkovaně – pro středoevropský region. Hlavním otázkou pro další měsíce zůstává vývoj v rozvíjejících se ekonomikách včetně Číny, jenž bude velmi důležitý pro evropský zpracovatelský průmysl. Na straně rizik je pak nutno zmínit také bezpečnostní situaci v Evropě, konkrétně obavy z možnosti dalších teroristických útoků, což se bezprostředně, byť třeba jen přechodně, může projevit ve slabší poptávce v sektoru obchodu a služeb.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments