Éra levných cen ropy

Ropa a plyn

Ropa propadla na pětiletá minima a pohybuje se na dostřel od 65 USD za barel. Éra nízkých cen ropy by navíc neměla jen tak odeznít. V roce 2015 očekáváme, že ropa Brent neporoste a zůstane v průměru okolo 65 USD za barel.

Nízké ceny ropy nejsou nahodilou epizodou, ale trvalejším fenoménem. Střední Evropa má v tomto ohledu štěstí a patří k regionům, které mohou z nízké ceny ropy těžit. Je totiž čistým dovozcem ropy a tím je také největší obchodní partner – země eurozóny.

Nižší ceny ropy mohou na prvním místě podpořit reálné příjmy a spotřebu domácností. Jak se nižší cena ropy promítne do cen benzínu, však záleží i na specifikách místních trhů, podílu daní na celkové ceně a vlivu měnového kurzu. Cena ropy se promítá do cen benzínu ve všech středoevropských zemích v průměru zhruba s dvoutýdenním zpožděním, což je o týden později než v Německu. V Polsku a v Maďarsku vyvolá 15% pokles ceny ropy zhruba poloviční pokles cen benzínu (o 7 až 8 %). V Česku je to o něco méně. Finální dopady do peněženek domácností jsou největší v Maďarsku. Pro rok 2015 odhadujeme, že levnější ropa zvýší kupní sílu domácností nejvíce v Maďarsku (o 0,6 p.b meziročně). A to díky výraznějšímu dopadu cen ropy do benzínu a vyšší váze útrat za benzín ve spotřebitelském koši. V Česku odhadujeme příspěvek na + 0.2 p.b. (60 Kč/měsíčně).

Druhým blahodárným dopadem levné ropy je přímý pozitivní vliv na produkční schopnosti průmyslu. Zde ovšem nejsou efekty úplně jednoznačné. Historicky vzato působily ve střední Evropě pozitivně pouze poklesy cen ropy vyvolané nabídkovými šoky – vyšší těžbou ropy. A těch nebylo mnoho. Většinu volatility na trhu s ropou v minulosti obstarávala kombinace poptávkových šoků a spekulace. Pokud budeme věřit, že alespoň část dnešního propadu cen ropy je způsobena vyšší nabídkou, může to středoevropskému průmyslu přinést lehce kladné body. V součtu by se ale nemělo jednat o více než desetiny procentních bodů. Relativně nejvíce opět levná ropa pomůže v Maďarsku. Český spotřebitel v uplynulých dvou letech výrazně šlápl na brzdu. Nárůst nezaměstnanosti a dva roky poklesu reálné mzdy v řadě se odrazily v historicky nejvýraznějším propadu české spotřeby. Hlavním viníkem špatné nálady na českém pracovním trhu byl prudký propad domácích investic, a to v soukromém i veřejném sektoru.

Zdroj: Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments