ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

Obchodníci

V letošním roce se příznivci burzovně obchodovaných produktů (ETP) zaměřují především na akcie firem z vyspělých zemí. Největší příliv prostředků mají za sebou produkty investující do evropských akcií. V červenci letošního roku zaznamenaly silný příliv ETP na americké akcie.

Za prvních sedm měsíců letošního roku poslali investoři do burzovně obchodovaných produktů (ETP) necelých 182 miliard dolarů. Na konci července bylo v těchto investičních produktech zainvestováno 2,984 bilionů dolarů. Na trhu bylo k dispozici 5 688 produktů.

Investoři se zaměřili na vyspělé trhy

Při pohledu na vývoj od začátku letošního roku je vidět, že se investoři zaměřili především na akcie firem z vyspělých trhů. Do ETP na rozvinuté akciové trhy vložili investoři celkem 144,2 miliard dolarů. S ústupem investorů se naopak vyrovnávaly produkty zaměřené na akcie z rozvíjejících se trhů, které umazaly 21,6 miliard dolarů. Z hlediska jednotlivých oblastí zaznamenaly nejsilnější přítoky ETP zaměřené na evropské akcie (57,2 mld. USD). Naopak jen mírný nárůst prostředků je vidět u ETP amerických titulů (1,5 mld. USD).

S čistými přítoky se mohou pochlubit i dluhopisové ETP. Produkty zaměřené na státní dluhopisy si od začátku roku do konce července připsaly celkem 9,4 miliardy dolarů. Necelých 15 miliard získaly ETP investující do firemních dluhopisů investičního stupně. Téměř 6 miliard si připsaly i produkty zaměřené na high-yield firemní dluhopisy. Komoditní a ostatní ETP zatím získaly 6,5 miliardy dolarů.

Tabulka: Přítoky do ETP

ETP přítok prostředků

Zdroj: BLACKROCK GLOBAL ETP LANDSCAPE, July 2015

Vývoj v červenci 2015

Z pohledu přílivu nových prostředků do ETP byl červenec druhým nejsilnějším měsícem letošního roku (36,3 mld. USD). Nejvíce prostředků vložili investoři do akciových ETP, které investují v rámci vyspělých zemí (33,5 mld. USD). Podrobně: akciové ETP držící americké tituly získaly 14,9 miliard dolarů, evropské tituly 7,7 miliard a vyspělé země z asijsko-pacifické oblasti 6,7 miliardy dolarů. S mírným odlivem prostředků ve výši 400 milionů dolarů se potýkala ETP investující do kanadských titulů.

ETP zaměřené na high-yield firemní dluhopisy získaly 3,6 miliardy dolarů, což bylo nejvíce z pevně úročených cenných papírů. Produkty držící firemní dluhopisy investičního stupně si připsaly 1,6 miliardy dolarů.

Z komoditních ETP se dařilo produktům navázaným na energetické komodity. ETP na zlato odepsaly 2,3 miliardy dolarů. Se ztrátou 100 milionů dolarů se musely vyrovnat i produkty navázané na zemědělské komodity.

iShares je jedničkou mezi providery

Trojici největších světových providerů ETP reprezentují iShares, Vanguard a State Street. Jmenovaní tři provideři zaujímají téměř 69 procent trhu. Jednička iShares obhospodařuje ve svých 759 produktech celkem 1,1 bilionu dolarů. Vanguard s pouhými 115 produkty spravuje mírně přes 501 miliard dolarů. V těsném závěsu se sumou 448,7 miliard dolarů je State Street, který spravuje celkem 239 ETP.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments