Evropské a americké akcie přinesly investorům vysoké výnosy

Analýza Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, ukázala, jak vysoké výnosy z investic do akciových titulů na etablovaných trzích v USA a v Evropě získali investoři v průběhu posledního čtvrtstoletí. Americké akcie dosáhly průměrného ročního výnosu 9,7 % a akcie významných evropských firem (blue chips) 7,8 %. Tento trend trvá podle Fidelity International i v současnosti.

„Z dlouhodobého pohledu investice do amerických a evropských akcií potvrdily, že jsou klíčové pro tvorbu výnosů. Posledních 25 let ukázalo, že investoři, kteří měli v portfoliu vysoký podíl akcií z těchto tradičních trhů, zvolili velmi úspěšnou strategii. Zejména v současném prostředí nízkých úrokových sazeb jsou středně a dlouhodobé investice do amerických a evropských akcií velmi výnosnou investicí,” řekl Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.

Podle analýzy v porovnání s investicemi do akcií tichomořského regionu (Japonsko, Austrálie, Hong Kong, Singapur, Nový Zéland) nebo do asijských rozvíjejících se trhů, dosáhli investoři, kteří zainvestovali své peníze do akcií z USA nebo Evropy (tradiční trhy) vysokých výnosů. Americké akcie (podle měření MSCI USA) dosáhly v letech 1989 – 2014 průměrného ročního výnosu ve výši 9,7 procent a evropské blue-chipové akcie (podle měření MSCI Europe) dosáhly ve stejném časovém horizontu průměrného ročního výnosu ve výši 7,8 procent. „Investovali-li jste však do akcií z tichomořského regionu, dosáhli jste průměrného ročního výnosu jen 1,2 procenta a z asijských trhů 5,3 procenta,“ dodává Lessing.

Graf: Akciové výnosy z důležitých investičních regionů (v % p.a.)

Akciové výnosy

Zdroje: MSCI, European Central Bank, FERI * Pro každý jednotlivý případ byly použity indexy (hrubých) dividend v EUR

Americké a evropské akciové trhy, v porovnání s Tichomořím nebo asijskými rozvíjejícími se trhy, nabídly investorům výrazně více ziskových let a jen několik let, které skončily ztrátou. Během posledních 25 let osmnáct z nich skončilo na burzách s cennými papíry v USA a v Evropě se ziskem, zatímco ve ztrátě skončilo pouze sedm let. Během ziskových let činil výnos v průměru 22,6 a 20,6 %, ve ztrátových letech se pak záporný výnos pohyboval ve výši 15,4 a 17,1 %. Naopak v Tichomoří a v regionu asijských rozvíjejících se trhů bylo daleko méně ziskových let, i když v tomto období bylo možné získat vyšší výnosy než na tradičních trzích v USA a v Evropě. Výrazným znakem prodělečných let jsou však vysoké ztráty (podle MSCI EM Asia).

Graf: Počet ziskových a ztrátových let s velmi vysokým průměrným ročním výnosem (1989-2014, v %)

index msci

Zdroj: MSCI, European Central Bank, FERI, * Pro každý jednotlivý případ byly použity indexy (hrubých) dividend v EUR

Nižší fluktuace v USA a v Evropě

Mezi lety 1989 až 2014 došlo na světových burzách s cennými papíry k mnoha výkyvům nahoru a dolů. Rok 1997 byl v USA a v Evropě rokem největšího růstu cen akcií. V Tichomoří a v regionu asijských rozvíjejících se trhů ceny akcií nejvíce vzrostly v letech 1999 a 1993. Nejvyšší roční výnosy a ztráty ukazují, že šíře fluktuace na tradičních trzích má tendenci být výrazně menší a méně se objevují i extrémní hodnoty. „Vysoký výnos z akcií z tradičních trhů jde ruku v ruce s nízkým rozsahem fluktuace. V porovnání s tím zaznamenaly akcie z tichomořského nebo asijského regionu rozvíjejících se trhů silnější nárůsty a propady v průběhu posledních 25 let. Vysoké ztráty z čínských trhů z tohoto léta jsou důkazem, že tento trend pokračuje,” vysvětluje Lessing.

Graf: Nejvyšší roční výnos/ztráta (1989-2014, v %)

Největší roční výnos a ztráta

Zdroj: MSCI, European Central Bank, FERI; * Pro každý jednotlivý případ byly použity indexy (hrubých) dividend v EUR

Zdroj příspěvku: Fidelity International

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments