Evropské akcie mají stále slibný výhled

Investiční výhledy

Ekonomická obnova v Evropě zůstává nadále velmi křehká. Poznamenává ji krize na Ukrajině a aktuálně také zhoršující se indikátory průmyslové výroby Francie, Itálie a Německa. Investoři ale evropským akciím stále věří. Očekávají růst ziskovosti firem a předpokládají další příznivé dopady uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky.

Dalším důvodem k alespoň mírně optimistickému pohledu na evropské akcie je vývoj situace ve světě. „Daří se zejména hospodářství USA, jeho síla se projevuje na úrovni ekonomiky, firemních zisků i tržeb. Kromě akcií se tím pádem zhodnocuje i dolar,“ vysvětluje Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. Zrychlující se růst vykazuje také Velká Británie a jih Evropy, ohledně Číny se také spíše naplňuje optimistický scénář. Investiční rizika z globálního pohledu v uplynulých týdnech nevzrostla, naopak se snížila.

Dobré zprávy o růstu světové ekonomiky sice někteří Evropané přes hluk ukrajinských a ruských zbraní neslyší, vše ale nasvědčuje tomu, že světové oživení je blíže, než si mnozí myslí. „Můžeme mít spoustu připomínek k tomu, jak zejména evropské ekonomiky fungují, globálně zlepšující se stav je ale příliš zřetelný na to, aby jej bylo možné pominout,“ dodává Aleš Prandstetter.

Evropské akcie ale i nadále zůstávají zranitelné. Očekávaný vyšší růstový potenciál eurozóny jde ruku v ruce s větší náchylností ke kolísavosti jejich cen. Aby mohly akciové trhy dále růst, je nezbytné, aby se nastartovalo v současnosti stagnující hospodářství a také, aby se zvýšila ziskovost evropských podniků. Hrozbou pro trhy by samozřejmě byla i další eskalace ukrajinsko-ruského konfliktu, dalším rizikem je momentálně i případné osamostatnění Skotska.

I když v delším období nemusí mít existence samostatného Skotska na trhy dopad, krátkodobě bude nervozita znát poměrně citelně, a to i v případě zachování současné podoby Spojeného království. Odchod Skotska z Británie by se sice svojí „sametovostí“ mohl podobat rozdělení Česka a Slovenska, nicméně přes Londýn protéká mnohem více světového kapitálu než přes Prahu. Proto investoři budou citliví na jakoukoli odchylku od trhy žádaného scénáře.

Toto sdělení má pouze informativní charakter a nepředstavuje nabídku ani jinou výzvu k nákupu či prodeji jakéhokoliv investičního nástroje nebo využití jakékoliv investiční strategie. Vychází ze situace ke dni uveřejnění, a názory v něm uvedené se tudíž mohou měnit. Dokument byl připraven společností ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost, která obhospodařuje a distribuuje fondy kolektivního investování a nabízí též individuální správu aktiv.

Informace uvedené v tiskové zprávě nepředstavují nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Zdroj: ČSOB

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments