HDP zaznamenal ještě výraznější růst, než se dosud soudilo

Jako třešnička na dortu složeného z příznivých zpráv z české ekonomiky přišly zpřesněné údaje o výkonu HDP za 3. čtvrtletí loňského roku. Dle těchto čerstvě zveřejněných údajů zaznamenal HDP ještě výraznější růst, než se dosud soudilo.

Za celý rok 2015 se tak lze dočkat růstu HDP až 4,5 %. V letošním roce ale i tak doje ke zpomalení tempa růstu HDP do pásma 2,0 až 2,5 %, neboť na rozdíl od roku 2015 již česká ekonomika (a konkrétně investiční výdaje) nebudou taženy dočerpáváním finančních prostředků z fondů EU. Přesto ale lze jen zopakovat, že rok 2015 byl pro českou ekonomiku výjimečně dobrý a ekonomika dle všeho úspěšně vkročila do roku 2016.

Data z české ekonomiky již delší dobu vykreslují prakticky stálý obrázek: velmi silný růst HDP kombinovaný s nízkou inflací. Jestliže růst HDP za celý rok 2015 dosáhl možná až 4,5 %, tak průměrná inflace činila pouhé 0,3 %. Silný růst české ekonomiky a uvolněná měnová politika ČNB proto nejsou ve vzájemném protikladu: naopak, politika ČNB je jedním z faktorů podporujících dobrou formu tuzemské ekonomiky.

Tahounem růstu HDP je domácí poptávka, především investiční výdaje a dále spotřeba domácností. Investiční výdaje byly v roce 2015 živeny dočerpávání prostředků z fondů EU za programové období 2007-2013. Rok 2015 byl posledním rokem pro možnost prostředky za uvedené období dočerpat, z čehož plyne, že v roce 2016 se již tak silný příliv prostředků z EU opakovat nebude a proto se ani nezopakuje tak silný růst investičních výdajů v české ekonomice. Růst HDP tak letos zpomalí, dle mého názoru někam do intervalu 2,0 až 2,5 %. Tento pomalejší růst HDP ale nebude sám o sobě nějakou závažnou zprávou: je nutno jej interpretovat právě v kontextu silného růstu české ekonomiky, vykázaného za rok 2015. Česká ekonomika se blíží k situaci, kdy bude operovat na svém plném potenciálu, což postupně povede k růstu ceny vstupů, včetně růstu mezd.

Jinými slovy: růst HDP v letošním roce sice s veškerou pravděpodobností zpomalí, nicméně v české ekonomice se bude dále snižovat nezaměstnanost a mělo by dojít ke zrychlení tempa růstu mezd. V této konstelaci bude spotřeba domácností motorem růstu české ekonomiky jako celku. Nízké ceny komodit zároveň přispějí k tomu, že inflace v české ekonomice poroste jen pozvolna (za celý rok 2016 očekávám průměrnou inflaci 0,6 %). Sečteno a podtrženo: data o HDP jsou skvělou zprávou, inflace v české ekonomice ale zůstává nízká a i v roce 2016 bude výrazně pod dvouprocentním cílem ČNB. Dle mého názoru se celková meziroční inflace bude držet pod úrovní 1 % přinejmenším do letních měsíců letošního roku. Centrální banka tak může zachovat svůj kurzový závazek v platnosti po celý letošní rok a s ohledem na měnovou politiku ECB by měla držet korunu nad úrovní 27 za euro ještě i v počátečních měsících roku 2017.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments