Je Česká republika lepší než Německo?

Výnosy

V čem by asi Česká republika mohla být lepší než Německo? Zřejmě by se našlo několik sportovních disciplín, kde čeští reprezentanti ty německé porážejí. Ovšem když se podíváme na ekonomickou vyspělost, tak zde je německá ekonomika stále o několik koňských délek vepředu.

A to, ať už měřeno jakýmkoliv ukazatelem. I při přepočtu HDP na hlavu dle parity kupní síly za Němci znatelně zaostáváme. A pozadu jsme i s velikostí finančního trhu. Třeba pražská burza v porovnání s frankfurtskou či stuttgartskou je velikostí spíše trpaslíkem, než obrem.

Ale přesto se najde oblast, ve které jsme lepší (alespoň v současnosti) než Německo. A to ve výnosech desetiletých českých státních dluhopisů. Česká vláda si v současnosti půjčuje nejlevněji v celé Evropské unii. A takřka nejlevněji na světě. Levněji si dokáže opatřit peníze na finančních trzích již jen japonská a švýcarská vláda. Výnos českých desetiletých dluhopisů totiž dosáhl na počátku letošního roku 0,46 %. Srovnatelný německý dluhopis má výnos 0,51 %.

Přitom ještě před třemi lety (na počátku roku 2012) se výnos českých desetiletých státních dluhopisů pohyboval na úrovni 3,2 %, kdežto těch německých 2,1 %. Za tři roky se tak Česká republika stala z pohledu investorů na finančních trzích důvěryhodnějším dlužníkem než Německo.

Jak je to možné?

V České republice se přitom za poslední tři roky, kromě výměny dvou vlád, nestalo nic neobvyklého. Nebyla nalezena žádná výrazná ložiska ropy, ani jiné cenné komodity. Ani se v ČR nepovedlo zvládnout jadernou fúzi. Vše probíhá více méně standardně, jak jsme zvyklí. Alespoň tedy z ekonomického pohledu.

Z toho finančního pohledu je zde však několik aspektů, které si zaslouží trochu pozornosti, neboť by mohly být důvody pro ono výrazné zlepšení postavení České republiky v očích investorů na finančních trzích.

Jedním z nich je přebytek likvidity v tuzemských bankách. Banky mají (i přes zpřísněné podmínky na výši likvidity) dostatek zdrojů finančních prostředků. Tyto prostředky přitom ale nedávají do oběhu (nepůjčují podnikům), neboť stále u nich panuje určitá averze vůči podnikatelskému riziku. A tak prostředky do značné míry ukládají do českých státních dluhopisů (neboť prostředky jsou denominovány v české koruně). Tím po nich roste poptávka a klesá jejich výnos.

Dopad

Pro retailové investory, kteří vkládají své prostředky do konzervativních produktů je současná situace na trhu s českými státními dluhopisy špatnou zprávou. Výnosy se totiž snižují jak na dlouhé straně výnosové křivky (tzn. dlouhodobé státní dluhopisy), tak na krátké straně (středně a krátkodobé státní dluhopisy). Přičemž české státní dluhopisy drží v portfoliích především instituce, jako jsou penzijní společnosti či stavební spořitelny a rovněž je najdeme v některých podílových fondech.

Tyto produkty mají ve svých portfoliích jak krátkodobé, tak dlouhodobé české státní dluhopisy. Jejich rozdělení pak záleží jen na tom, jakou má správcovská společnost stanovenu duraci portfolia. Při vyšší duraci je vyšší podíl dlouhodobějších nástrojů v portfoliu.

Při současné situaci na trhu českých státních dluhopisů výnosy těchto portfolií klesají a budou klesat i ve střednědobém horizontu.

Autor příspěvku: Igor Polanský

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments