Jednání ČNB by nemělo přinést změnu v nastavení měnové politiky

správný směr

Od čtvrtečního jednání ČNB nečekáme změnu v nastavení měnové politiky. Ačkoli se řada členů bankovní rady v minulých týdnech vyjadřovala ve smyslu možného prodloužení kurzového závazku ke konci roku 2016, ČNB může s tímto rozhodnutím dle našeho názoru zatím posečkat.

ČNB bude tento čtvrtek projednávat tzv. velkou situační zprávu, která přinese také novou prognózu. Ta by ve srovnání s tou srpnovou měla reflektovat silnější ekonomický růst tuzemské ekonomiky ve druhém a třetím čtvrtletí a HDP pro tento rok tak bude přehodnoceno směrem výše (původně 3,8 % yoy). Inflace bude naopak z důvodu nižších cen ropy přehodnocena směrem dolů, a to jak pro tento rok, tak rok následující (původně 0,6 % v 2015 a 1,7 % v 2016).

Vzhledem k protiinflačnímu vývoji se komentáře představitelů ČNB v posledních týdnech nesly v holubičím tónu a naznačovaly, že by kurzový závazek mohl být na listopadovém jednání ČNB prodloužen až ke konci roku 2016. Zavedení negativních sazeb v tuto chvíli není dle představitelů ČNB na pořadu dne. Samotný přínos dalšího prodloužení kurzového závazku již na tomto jednání by pramenil z toho, že by to poskytlo firmám s dostatečným předstihem jistotu vývoje kurzu koruny pro celý rok 2016 (tzv. forward guidance). Nicméně trh stejně nebude ČNB tento závazek pro druhou polovinu roku 2016 věřit, jelikož si bude vědom nejistoty pramenící z personálních změn v bankovní radě. Prodloužení závazku by tak v tuto chvíli více pozitiv pro ekonomiku nepřineslo, stejně tak by nepřineslo ani další inflační impulzy. ČNB by se pouze dopředu zavázala k politice, která se může za několik čtvrtletí ukázat jako problematická.

Zároveň protiinflační rizika jsou v tuto chvíli koncentrována především v nižších cenách ropy, což je pozitivní nabídkový faktor. Na ten centrální banka reagovat nemusí, i přesto, že neplní svůj 2% inflační cíl. Zejména v ekonomice, kde HDP a spotřeba domácností roste solidním tempem, trh práce se dostává ke své přirozené míře, postupně začíná zrychlovat růst mezd a úvěrová dynamika začíná akcelerovat téměř dvouciferným tempem. Tyto faktory budou totiž s jistým zpožděním působit proinflačně a hlavně nenaznačují přeliv negativních sekundárních dopadů nízké inflace do ekonomiky, kterých se ČNB obává a musela by na ně reagovat.

ČNB tak bude tyto faktory zvažovat a domníváme se, že nakonec s prodloužením kurzového závazku posečká. I z toho důvodu, že v případě potřeby bude moci jednoduše k prodloužení závazku přistoupit na začátku příštího roku. Zároveň by bylo vhodné pro další směřování tuzemské měnové politiky znát také prosincové rozhodnutí ECB, od kterého se očekává další měnové uvolňování, ale není známo v jaké podobě a intenzitě.

Dopad čtvrtečního jednání na kurz koruny bude dle našeho názoru mírný, ať dopadne rozhodování ČNB jakkoli. Pokud se ČNB rozhodne kurzový závazek prodloužit, potenciál oslabení koruny bude omezený, jelikož trh s touto variantou v tuto chvíli počítá. Neprodloužení závazku by však také nemělo přinést silnější tlaky na posílení koruny, jelikož trh v tuto chvíli nemá potřebu závazek ČNB opět testovat a koruna se i tak nachází pod 27,1 EUR/CZK.

Zdroj: Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR ING Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments