Kolik stojí Řecko vláda Syrizy? 5 % HDP

Mezi informacemi, že Řecko a jeho věřitelé dosáhli dohody o třetím záchranném balíčku v hodnotě 86 mld. euro, by bylo dobré zmínit i to, kolik zatím Řecko „experiment Syriza“ stál.

Dostupná ekonomická data o řecké ekonomice neomylně ukazují na to, že ekonomika je uprostřed krachu. Další data budou zveřejněna v nejbližších týdnech, kdy proběhne hlasování o záchranném programu v jednotlivých národních parlamentech zemí eurozóny. Řecký parlament musí okamžitě přijmout 35 „prioritních kroků“, aby peníze z balíčku začaly téct.

20150813-saxo-1

SAXA BANK

Před rokem to pro řeckou ekonomiku vypadalo lépe. V srpnu 2014 byl index ekonomických podmínek Evropské komise na úrovni 102,2 poté, co se zotavil o téměř 20 bodů po hlubší krizi.

Později uváděla zpráva o HDP za třetí čtvrtletí růst o 1,5 %, což byl nejvyšší růst od roku 2008. Bylo to také, jak se později ukázalo, maximum, kterého růst dosáhl předtím, než se ekonomika začala opět propadat.

SAXO BANK

SAXO BANK

Je nutno říci, že v Řecku nebylo ani tehdy vše v pořádku, to ani zdaleka. Mzdy reálně prudce poklesly. Penze byly sníženy a míra nezaměstnanosti stále přesahovala 25 % (26,2 % v srpnu 2014). V tomto kontextu vlastně není asi tak překvapivé, že pro mnoho Řeků se Syriza stala jasným favoritem a strana ve všech průzkumech posilovala.

Ke konci roku 2014 už bylo jasné, že Syriza se blíží převzetí moci a vzhledem k výbušným prohlášením strany, včetně nedostatku podpory pro členství v eurozóně, není překvapením, že se zájem investorů začal vytrácet.

Kdo by chtěl investovat v zemi, ve které je nejistá nejen politická situace, ale dokonce i samotná měna? Jen málo investorů by bylo ochotných vytvořit investiční dluh v eurech a potom zjistit, že kapitál bude denominován v jiné měně (drachma 2).

SAXO BANK

Tehdejší premiér Antonis Samaras ze strany Nové demokracie, která vládla v koalici se stranou PASOK, představil 9. prosince 2014 nového prezidentského kandidáta, který byl však poražen (ve třetím kole voleb) už 29. prosince.

Nové volby byly stanoveny na 25. ledna a všichni víme, jak dopadly. Syriza s převahou zvítězila a v dalších měsících strana získávala další podporu, když se hrdinně postavila požadavkům věřitelů.

Podpora v posledních týdnech poněkud poklesla, když premiér Alexis Tsipras vyjednal s mezinárodními věřiteli dohodu: dohodu, která mohla být ještě přísnější, kdyby Syriza neodešla od jednacího stolu a nevyvolala referendum o tehdejším návrhu věřitelů.

SAXO BANK

Nejnovější údaje z Řecka skutečně nepotěší. Země je nepochybně zpátky v recesi, průmyslová výroba meziročně k červnu klesla o 4,5 % a výrobní PMI také ukazují na prudkou kontrakci na úrovni 46,9.

Ve druhé polovině loňského roku, kdy indikátory ukazovaly na vzestup, byl konsensus o prognóze růstu HDP kolem 2 % a někteří dokonce očekávali 3% růst. Předpokládalo se, že ekonomika opět nabere rychlost v roce 2016 s růstem kolem 2-2,5 %.

Když přeskočíme do současnosti, vidíme, že vyhlídky řecké ekonomiky jsou mnohem horší, a očekává se, že HDP v roce 2015 poklesne o 1,2 %. Právě v pondělí naznačil představitel EU, že kontrakce bude možná vyšší, než se čekalo – až 3 % (a v roce 2016 zřejmě křivka zůstane plochá). Takže za méně než rok z +2 % na -3 %!

Tím nechci tvrdit, že za časů staré vlády Nové demokracie a PASOK bylo všechno v pořádku – ani zdaleka ne. Bylo snad dokonce i možné vyhnout se současné nestabilitě a tedy ekonomickému propadu, ale stará vláda se s reformou státní správy a slibovanými privatizacemi neuvěřitelně loudala.

Díky novému záchrannému programu (už skoro) v pohybu zmizí velká část nejistoty a investice (od domácích i zahraničních investorů) mohou zase začít proudit. Pořád se však vznáší menší otazník nad příštími volbami, které by mohly nastat celkem brzy, pokud bude Tsipras chtít konsolidovat svoji moc v Syrize. Řecko ještě zdaleka není uzavřenou kapitolou a experiment Syriza zemi vrátil zpět nejméně o rok.

Zotavení může začít … znovu!

O autorovi

Mads Koefoed vystudoval obor ekonomie se zaměřením na finance a ekonometrii na dánské Univerzitě v Kodani. S krátkou přestávkou působí v oddělení makroekonomické strategie od roku 2009. Denně publikuje komentáře na sociální investiční platformě TradingFloor.com a je také pravidelným komentátorem na Saxo TV a dalších vysílacích médiích. Jako vedoucí makroekonomické strategie upřednostňuje kvantitativní přístup v rámci analýzy světové ekonomiky a zdůrazňuje důležitost dluhového cyklu pro porozumění dnešního makroekonomického vývoje.

Autor: Mads Koefoed, vedoucí makroekonomické strategie Saxo Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments