Květnový index nákupních manažerů v průmyslu

Vývoj akciových trhů

Květnový index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v ČR dosáhl 55,5 bodu. Oproti dubnové hodnotě 54,7 tak téměř o jeden bod vzrostl a předčil i mírně konsensuální očekávání analytiků ve výši 55,2.

Dle společnosti HSBC/Markit v květnu dále zrychlila výroba, růst nových zakázek a zaměstnanost. Zejména růst zaměstnanosti v květnu zesílil a dosáhl nejrychlejšího růstu od dubna 2011. Stejně jako v předchozím měsíci šetření zaznamenalo citelnější růst cen vstupů z důvodu silnějšího dolaru a vývoje cen ropy a kovů.

Vývoj tuzemského PMI se tak v květnu vrátil nad příznivou hranici 55 bodu a potvrdil, že zpracovatelský průmysl dále solidně zrychlil. Nižší dubnová hodnota PMI tak skutečně představovala pouze dočasnou korekci, nikoliv obrat trendu, a průmysl tak ve 2. čtvrtletí neztrácí svou silnou dynamiku – což ukazují také indikátory důvěry zveřejňované ČSÚ (graf 2).

Květnové šetření zároveň potvrzuje zrychlující růstu cen, a to jak vstupů, tak i finálních výrobků. Zatím se sice jedná zejména o růst cen spojený s vyššími cenami vstupů, i to však může být pro ČNB spíše potěšující, jelikož se může přestat obávat druhotných dopadů klesajících cen na inflační očekávání. Naopak silný růst zaměstnanosti se projevuje citelným poklesem míry nezaměstnanosti (která by měla v květnu dále klesnout k 6,4 %), a je tak jen otázkou času, kdy se tento příznivý vývoj na trhu práce začne promítat do rychlejšího růst mezd a v poptávkově tažené inflaci.

index pmi

index pmi

Metodická pozn: Index nákupních manažerů je založen na údajích získaných z měsíčních dotazníků od nákupních manažerů z více než 250 průmyslových podniků v šetření prováděném HSBC/Markit Economic. Index nákupních manažerů (PMI) je vážený index počítaný z pěti individuálních indexů: nové zakázky (30 %), celková výroba (25 %), zaměstnanost (20 %), lhůty dodávek od dodavatelů (15 %) a nakoupené zásoby na skladě (10 %).

Zdroj: Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR ING Bank N.V.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments