Květnový index spotřebitelských cen (CPI) meziročně vzrostl o 0,7 %

Obchodníci

Květnový index spotřebitelských cen (CPI) meziročně vzrostl o 0,7 %, meziměsíčně pak o 0,3 % (v dubnu 0,5 % yoy; 0,3% mom).

Stejně jako v předešlých měsících byl nejvýznamnější příspěvek k růstu cen v kategorii alkoholické nápoje a tabák, a to vlivem zvýšení cen cigaret o 9 %. Druhý nejvyšší vliv pak měl růst cen v oddíle bydlení z důvodu růstu cen zemního plynu, vodného, nájemného a tepla. Z meziměsíčního pohledu působily na růst CPI ceny v oddíle doprava vzhledem k růstu cen pohonných hmot a růst cen potravin (viz tabulka).

Co z toho plyne? Květnová inflace byla velmi mírně nad očekáváním analytiků (0,6%), byla však o 0,4 p.b. vyšší, než očekávala ČNB ve své poslední prognóze (0,3 % yoy). Mírně nad očekávání ČNB byl i vývoj mezd v 1. čtvrtletí tohoto roku, a byl to právě nízký růst mezd, který ČNB letos zmiňovala jako hlavní protiinflační faktor. Zrychlující inflace (a její výhled na horizontu měnové politiky) a příznivý vývoj tuzemské ekonomiky tak naznačuje, že debata o případném posunu kurzového závazku směrem k slabším úrovním by měla být u konce.

Uvedené faktory budou naopak působit ve směru posilování koruny, která zatím zůstává na slabší úrovni z důvodu probíhající dividendové sezóny (viz dnešní FX strategy). Na přelomu 3 a 4. čtvrtletí však očekáváme, že se koruna přiblíží k hranici 27 EUR/CZK a ČNB bude muset na trhu závazek aktivně bránit.

I přes postupně rostoucí inflaci však zůstanou ceny v tuzemské ekonomice letos na celkově nízké úrovni a průměrná inflace by se v tomto roce měla pohybovat ve výši 0,5 %. V příštím roce by již měly ceny zrychlit – i z titulu vyprchání efektu nízkých cen ropy – a v průměru dosáhnout 1,7% růstu. Na konci příštího roku očekáváme růst cen kolem 2 %, tj. na úrovni inflačního cíle ČNB.

Květnový CPI

Květnový index CPI

Zdroj: Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR ING Bank N.V.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments