Na měnovém trhu to začíná opět žít

Vývoj trhů

Po několika měsících klidu se měnový trh začíná opět probouzet. Aktivita investorů na tomto trhu roste s tím, jak se centrální banky začínají lišit v náhledu na velikost úrokových sazeb.

Rostoucí volatilita je tak pro mnoho investorů vítanou úlevou. Podle banky Deutsche Bank velikost denních pohybů napříč měnovým trhem vzrostla ze svých desetiletých minim o 55 procent, kterých bylo dosaženo na konci července. Od té doby se americký dolar vyšplhal na šestiletá maxima proti japonskému jenu, euro oslabilo pod úroveň 1,3 dolaru, což je poprvé od července 2013. V neposlední řadě pak britská libra oslabila proti dolaru na desetiměsíční minimum a švýcarský frank proti euru oslabil na půlroční minimum.

Třicetidenní historická volatilita měnového páru EURUSD vzrostla od začátku srpna o více než 70 procent. Volatilita GBPCHF dosáhla ve stejném období růstu téměř 50 procent. Měnový pár AUDJPY zůstává zatím bez výraznějších změn.

Graf: Třicetidenní historická volatilita vybraných měnových párů v % (Zdroj: Bloomberg)

Volatilita měnových párů

Důležitým motorem pro větší výkyvy měnových kurzů jsou hlavní světové centrální banky. Americkému dolaru v růstu proti ostatním měnám, jak ukazuje dolar index, pomáhá především stále pravděpodobnější možnost zvýšení úrokových sazeb, které americký Fed avizuje na pozadí přicházejících pozitivních údajů z místního hospodářství. Zároveň pak evropská a japonská centrální banka stále zkoušejí rozhýbat domácí hospodářství prostřednictvím nákupu dluhopisů a snižováním úrokových sazeb. To má za následek oslabování eura a jenu.

Třicetidenní implikovaná volatilita, která se počítá z ceny opcí používaných na ochranu proti výkyvům směnných kurzů, vzrostla v září o 45 procent na osmiměsíční maximum. Vyšší volatilita tak naznačuje, že manažeři investičních fondů nakupují opce v očekávání vyšší aktivity na trhu. Někteří investoři nakupují dolar před zasedáním Fedu, které se uskuteční tento týden ve středu 17.9.2014, na němž mohou politici vyslat silnější signály ohledně zvyšování úrokových sazeb, což by mohlo způsobit další posílení amerického dolaru.

Graf: Třicetidenní implikovaná volatilita vybraných měnových párů v % (Zdroj: Bloomberg)

Implikovaná volatilita

Nezvykle klidné trhy nedokázaly investorům nabídnout mnoho obchodních příležitostí a vedly k zániku několika měnových fondů. Například společnost FX Concepts LLC, která vznikla v roce 1981 a byla považována za průkopníka měnového investování, ukončila svoji činnost poté, co se v loňském roce její majetek snížil na 600 miliónů dolarů. Přitom před finanční krizí její majetek dosahoval 14 miliard dolarů.

Volatilita měnových trhů klesla po finanční krizi, kdy největší světové centrální banky srazily úrokové míry téměř na nulu. To mělo za následek sníženou snahu obchodníků dosahovat zisku z rozdílných úrokových sazeb mezi jednotlivými měnami, což je hlavní motor pro uzavírání obchodů na devizovém trhu.

Nicméně situace se začala měnit po zasedání amerického Fedu v červenci, které ukázalo zvyšující se podporu pro změnu úrokových sazeb. Dále pak začátkem září ECB překvapila investory tím, že snížila úrokové sazby na úroveň 0,05 procenta. Libra se vymanila z poklidných vod v důsledku hrozby odtržení Skotska od zbytku Anglie, o čemž proběhne referendum ve čtvrtek 18.9.2014. Švýcarská národní banka minulou středu (10.9.2014) oznámila, že je ochotna zavést zápornou úrokovou sazbu, aby zastavila posilování franku.

Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments