Nové IPO v Praze: splní Kofola očekávání?

Déle než rok museli investoři v Praze čekat na nové IPO, tedy primární úpis nějaké doposud neobchodované společnosti. Dočkali se. Od druhého prosince se na hlavním trhu obchodují akcie Kofola ČeskoSlovensko a.s. Roadshow začala poměrně sympaticky.

Před Burzovním palácem bylo odhaleno zlaté prasátko ze slavné reklamy, a to ve velikosti a agresivitě býka, který stráží americkou burzu na Wall Street. Prase se nevyhnulo selfie mánii a i lidem mimo finanční svět došlo, že se asi Kofola chystá na burzu. Management od prvních dnů oznamoval, že bude rozdávat akcie také svým zaměstnancům a celkově reklamu měla společnost zvládnutou na jedničku. Jenomže zvýšené povědomí u retailových investorů ještě neznamená úspěch u velkých hráčů.

Česká spořitelna, jako hlavní manažer emise, nacenila IPO poměrně velkoryse. Investoři si mohli vybírat z cen od 500 do 650 CZK. Už tento interval znamenal jednu velkou neznámou. Na jeho horní hranici by si lidé koupili akcie Kofoly oceněné dráž, než nejznámější Coca-Cola a Pepsi. Byť má Kofola skvělé image, kvalit globálních nápojových gigantů nedosahuje – především proto, že se její značky prodávají pouze ve střední Evropě. Ceny lehce nad 500 CZK už ale znamenaly celkem férovou hodnotu z pohledu poměrových ukazatelů. Otázkou bylo, zda to poznají i potenciální investoři. Spekulanti bývají trochu zaslepeni horkými zprávami o úpisech, ve kterých byla dosažena maximální cena, a první obchodní den navíc akcie rostlou o desítky procent. Praha je ale trochu jiný parket.

Pro „velký zájem“ se těsně před koncem úpisu Kofola rozhodla navýšit počet prodávaných akcií. Menšinový akcionář Enterprise investors prodává nakonec více a tak celkový počet upsaných akcií bude místo 1,1 mil dokonce 1,5 mil kusů. Aukční cena 510 CZK ale znamenala, že se málokdo nechal unést upisovacím rozmezím. Navíc objednávek bylo jen o něco málo více, než se nakonec upsalo. Pražská burza je tak místem, kde se bude volně obchodovat necelých 7 % společnosti, kterou trh ocenil na 11,5 mld. CZK.

Proč tak malý zájem o toto zlaté prasátko? Někteří čeští brokeři dlouhodobě nejsou schopni za krátkou upisovací dobu prodat jakékoliv nově obchodované akcie. Navíc za tu dobu nestihnou vydat ani solidní research, od kterého by se mohli menší investoři odrazit. Zadruhé, 7% free float (objem volně obchodovaných akcií) v hodnotě 765 mil. CZK je pod rozlišovací schopností většiny londýnských bankovních domů. Chtě nechtě by jim Kofola musela uvolnit mnohem větší balík. Zatřetí se Kofole úplně nepodařilo prodat svůj příběh v CEE. Ačkoliv chce působit v Polsku a v bývalé Jugoslávii, zájem tamních investorů byl zanedbatelný. A v neposlední řadě hraje roli i nejasný budoucí vývoj celé společnosti. Ta uvádí, že bude vyplácet 30 % ze zisku (při současné ceně cca 1 % z hodnoty akcie), ale nepředstavuje ani žádný raketově růstový příběh, kterému by v tomto odvětví asi málokdo uvěřil.

Kofole ale nejde odepřít úspěšná akviziční činnost a stabilní manažerské rozhodování. I když se jedná v porovnání s Pepsi a Coca-Colou o velmi malého hráče, hraje si na trzích, kterým rozumí a má zde ještě hodně prostoru na zefektivnění. Na burzu tak vstoupilo zajímavé zpestření, podíl v indexu PX bude sice kolem procenta, ale sektorově jsme se o něco málo posunuli. Jakmile se cena po IPO stabilizuje – a už teď vidíme, že to pravděpodobně bude pod 500 CZK – může vzniknout poměrně atraktivní a růstový titul. Další stejně teplé léto, jako bylo v letošním roce, by navíc znamenalo mnohem vyšší růst obratu, než se kterým se v IPO počítalo. Prostě, „Když vydržíš, možná uvidíš i zlaté prasátko“.

Zdroj: Tomáš Kálal, makléř společnosti Conseq

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments