Nový režim fungování finančních trhů

peníze

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je snadné je přehlédnout.

V reakci na ekonomickou krizi, a ve snaze „opravit“ ekonomiku daných zemí, spustily vlády i centrální banky mechanismy, které mají vrátit ekonomiku zpět na cestu vzhůru. Což o to alespoň v USA se to jakž takž podařilo. Horší situace je pak v Evropě. Ovšem bylo to za cenu vypuštění „džina z láhve“. A není jisté, zda se jej podaří dostat zpět.

Vypuštění „džina“ bylo způsobeno obavou o opakování „apokalypsy“ (Velké krize) z roku 1931. Ta, alespoň jak to po osmi letech vypadá, nepřišla. Spíše jsme se dostali do období dlouhodobé stagnace. Příliv optimismu navíc ani nepřinesla situace v eurozóně. Problémy mělo zejména její jižní křídlo. Ale vypadá to, že se je podařilo zažehnat a tudíž se eurozóna nerozpadne. Zatím se tak katastrofické scénáře jeví jako přehnané. Ukázalo se, že v krajním případě vždy zasáhne centrální banka (ECB, Fed atd.).

Nový režim fungování

V každém případě byl zaveden, i když poněkud nechtěně, nový režim fungování. Plán při restartování ekonomiky vypadal jednoduše. Vzhledem k tomu, že nepomohly klasické nástroje monetární politiky, jako je snížení úrokových sazeb, vzpomnělo se na „pečlivě střežené tajemství využití džina“.

Centrální banky měly do komerčních bank dodat likviditu, ať již formou dlouhodobých půjček za nízké úroky anebo odkupem jimi držených cenných papírů. Komerční banky měly tento nově získaný kapitál poskytnout dále do ekonomiky formou úvěrů pro firmy. Tady ale nastal v plánu zádrhel. Komerční banky využily nejistoty firem a jejich obavy o další vývoj (což se projevilo v malém zájmu o úvěry), a prostředky použily k vyčištění svých bilancí a nákupu aktiv na finančních trzích.

Nalití peněz do ekonomiky se zatím neprojevilo ve výši inflace. Ta je velmi nízká (v EMU to dokonce vypadá na deflaci). Mohou za to nízké ceny komodit (především ropy) a energií. Ovšem minimálně s monetární inflací musíme počítat.

Ve světle neúčinnosti snížení základních sazeb centrálních to vypadá, že ty zůstanou dlouho nízké. Neboť jejich zvýšení by znamenalo utažení již tak slabého růstu. Nízké úrokové sazby mají za následek zvýšení ceny dluhopisů (nové se emitovaly s nízkými kupony, a ty které již byly v oběhu s vyšším kuponem se prodávaly za vyšší cenu).

Akcie na hormonech

Růst cen akcií, nemovitostí a alternativních investic (umělecká díla, starožitnosti) znamenal pro jejich majitele velmi lákavý bonus. Nastartovala se naprosto bezprecedentní akciová rally.

V loňském roce (a na počátku letošního) přišla určitá korekce předchozího růstu. Některé regiony (Asie) a některé sektory (farmacie) ztratily hodně z toho, co předtím investorům vydělaly. V současnosti je na trhu patrná zvýšená volatilita a neklid kvůli obavě o to, kudy se trhy vydají.

Přesto však je třeba říci, že akcie do dlouhodobých portfolií patří. A to navzdory současné nervozitě na trzích. Jen je třeba je vhodně vybírat. A tady je pro mnoho investorů kámen úrazu. Jak přesně vybrat tu správnou akcii? Použít valuační ukazatele (P/E, P/B, dividendový výnos atd.) anebo se čistě rozhodovat podle makro a mikro situace, bez ohledu na valuace?

Autor článku: Igor Polanský

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Profi porace

Pokutujme uzavírání hedgeových fondů v roce 2016

Pokutujme uzavírání hedgeových fondů v roce 2016

Hedgeové fondy se mohou uzavírat bez jakéhokoli postihu. Tlačenice mezi hedgeovými fondy zvyšuje riziko takovýchto uzavření. …

Čeští milionáři investují do fondů, investičních certifikátů a nemovitostí

Čeští milionáři investují do fondů, investičních certifikátů a nemovitostí

Bohatí Češi letos opouštějí přímé investice do dluhopisů a akcií, většina volí raději fondy a investiční certifikáty. …

ETP si v září připsaly více než 28 miliard dolarů

ETP si v září připsaly více než 28 miliard dolarů

Burzovně obchodované produkty (ETP) si v září letošního roku připsaly dalších 28,4 miliardy dolarů. Investoři se zajímali o …

Záleží na velikosti fondu?

Záleží na velikosti fondu?

Podílové fondy můžete vybírat podle celé řady kritérií. Jedním z parametrů je velikost fondu, která se vyjadřuje objemem …

Jonathan Hill představil akční plán unie kapitálových trhů

Jonathan Hill představil akční plán unie kapitálových trhů

Evropský komisař Jonathan Hill ve středu představil dlouho očekávaný akční plán unie kapitálových trhů, jenž má ve všech 28 …

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

V letošním roce se příznivci burzovně obchodovaných produktů (ETP) zaměřují především na akcie firem z vyspělých zemí. …

Comments

comments