Pět důvodů pro FED v klidu

správný směr

Ve středu začíná letošní nejočekávanější zasedání nejsledovanější centrální banky světa. První utažení měnové politiky za 9 let vyhlíží trh už skoro rok – dočká se tento čtvrtek?

I když to může být těsné, myslím, že ne, a to i navzdory tomu, že americká ekonomika je v nejlepší kondici od krize v roce 2007-8 (nezaměstnanost klesla k 5%, spotřeba domácností roste, ekonomika jako celek už dávno překonala předkrizové úrovně), a že FED evidentně touží po tom oprášit svůj standardní měnově-politický arzenál.

Proti zvýšení však mluví pět faktorů

1) nízká nynější inflacejádrová inflace, na kterou cílí FED, klesla v červenci nejníže (1,2%) od března 2011, což by společně s historickou nestabilitou vztahu nezaměstnanosti a inflace mělo aspoň trochu upokojovat ty, kteří v nízké (oficiální) nezaměstnanosti vidí předzvěst vysoké inflace. Přidejme silný dolar, který hned tak neoslabí, a anti-inflační Evropu (a obecně svět), a pravděpodobnost, že se americká inflace na horizontu měnové politiky skutečně utrhne, dále klesá.

2) dlouhodobě očekáváná celková inflace (odvozena z inflačních swapů) je kolem 2%, jádrová složka pak pod 2%.  Samotný Fed už přes rok vyhlíží návrat inflace ke 2%, podobně však jako v posledních třech letech u ECB se jeho očekávání nenaplňuje.

3) rozkývaná Čína je rizikem, které kvůli její velikosti neradno podceňovat; případné tvrdé přistání čínské ekonomiky (či obava z něj) by bylo silným globálním proti-inflačním faktorem.

4) samotné trhy měnové podmínky v posledních měsících utáhly – efektivní výnos amerických korporátních dluhopisů neinvestičního stupně je nejvyšší od poloviny roku 2012, akciový trh si prošel korekcí, volatilita (která se prezidentce FEDu v létě zdála – oprávněně – příliš nízká) se zvýšila.

5) rizika jsou asymetrická. V případě, že FED opravdu nezareaguje včas, hrozí Americe inflace nad cílem nikoliv řádově o procentní, ale o bazické body; navíc, inflační „deficit“ z minulosti je vysoký  (s výjimkou 5 měsíců od prosince 2011 byla inflace pod cílem FEDu non-stop od října roku 2008) a ekonomika vyšší inflaci snese. V případě, že zareaguje předčasně, však může způsobit podstatné otřesy v nejisté globální ekonomice. U příležitosti 7. výročí kolapsu Lehman Brothers se FED nad možným „efektem motýlích křídel“ své měnové politiky určitě zamyslí.

Autor příspěvku: Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments