Po 20 letech je Japonsko na cestě trvalého růstu

Alex Treves, manažer pro japonské akcie ve Fidelity Worldwide Investment, komentuje makroekonomický výhled Japonska pro druhé pololetí 2015.

Japonsko představuje pro investory v rámci ekonomik a akciových trhů srovnatelné velikosti určitý unikát – můžete zde totiž úspěšně investovat prakticky do libovolné třídy aktiv. Po dvaceti letech oslabujícího významu japonské ekonomiky jsme teď na prahu trvalého růstu, který bude mít význam nejen pro samotné Japonsko, ale i pro země daleko za jeho hranicemi.

Důvodem je měnící se geopolitická situace v Asii, která orientuje politické myšlení na potřeby růstu – růstu tady a teď. Současně s tím působí také cyklické síly způsobující, že velice nízká nezaměstnanost znamená vyšší příjmy domácností, což ve svém důsledku bude znamenat přechod od téměř generaci trvajícího deflačního myšlení k myšlení inflačnímu.

Pokles ceny ropy v tomto kontextu hraje důležitou úlohu. Přestože na jedné straně jeho zásluhou klesá index spotřebitelských cen, na straně druhé je velice pozitivní pro individuální i korporátní spotřebitele.  Pro Japonsko, které musí dovážet všechna fosilní paliva, je to dobrá zpráva.

V nadcházejících čtvrtletích by se měl snížit podíl japonské vlády na hospodářském oživení. Japonská budoucnost je v rukou soukromého sektoru, ať už jde o jednotlivce, nebo o společnosti.  Pouze málo lidí, zejména cizinců, si uvědomuje, zač vděčí japonské vládě při její snaze o prosazení lepšího systému řízení a vedení společnosti.  A na lepší corporate governance opravdu hodně záleží, protože všeobecné zvýšení rentability vlastního kapitálu bude důvodem vyššího ocenění.

Závěrem mohu konstatovat, že se japonské základní ukazatele zlepšují a ocenění je velice příznivé. To přitahuje mnoho náhodných investorů, takže můžeme očekávat vzrušující budoucnost.

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments