Použití dlouhodobých údajů výkonnosti

Výběr fondů

Minulá výkonnost, navzdory všem upozorněním, je stále pro mnoho investorů tím hlavním vodítkem při výběru fondů. Poučenější investoři vědí, že samotná historická výkonnost fondu nic neříká o výkonnosti budoucí.

Pokud je to možné, měl by investor znát dlouhodobou výkonnost fondu a porovnat ji s výkonností podobných fondů nebo s vhodným tržním benchmarkem. Každý by měl myslet na to, že podmínky na trhu se mohou měnit, a je tudíž velmi nepravděpodobné, že se minulé výsledky fondů zopakují v budoucnosti. Hodnota investice a výnosy z ní mohou kolísat, a proto není zaručena návratnost původní investice.

Kde hledat?

Informace o celkových výnosech jsou poměrně snadno dostupné. V případě zahraničních fondů některé instituce regulující trh fondů požadují, aby byly publikovány údaje jednoleté, pětileté a desetileté výkonnosti za poslední kvartál. Výkonnost fondu v průběhu delší periody obvykle dává závěry o výsledcích fondu (pokud fond nezměnil v průběhu tohoto období investiční strategii či manažera). Zatímco srovnání výnosů jenom za jeden rok má malou vypovídací hodnotu, při stanovování kvality dvou fondů může porovnání meziročních výnosů poskytnout cennou a odhalující skutečnost.

Srovnávat srovnatelné

Při porovnávání dvou fondů je podstatné porovnávat celkové výnosy obou fondů za stejné období. Tržní podmínky se mohou výrazně měnit, a to periodu od periody, což platí i pro dlouhá období. Další důležitou věcí je dávat si pozor na to, v jaké měně je veden fond. Neboť právě v této měně je počítána výkonnost fondu. Není proto vhodné srovnávat například eurovou třídu podílového listu fondu X s dolarovou či korunovou třídou podílového listu fondu Y. Pohyb měnových kurzů může investorovi ukázat výrazně odlišnou výkonnost.

Poučení z historie

Historická výkonnost není nejvhodnějším predikátorem budoucích výnosů. Nezřídka se stává, že fondy, které dosáhly v jednom roce vysokých výnosů, mají v následujících letech slabší výsledky. Top výkonnostní fondy mají někdy tendenci produkovat později už jen průměrné výsledky. Investoři by měli být proto opatrní v případě takzvaných horkých fondů, u nichž je hodnocení jejich výkonnosti založeno na posledních výsledcích. Mnoho top fondů dosáhlo působivých výsledků díky dočasným pohybům na trhu nebo díky investicím v úzkém segmentu. Taková horká investice se „zchladí“ a tyto fondy budou nahrazeny jinou skupinou „krátkodobých hvězd“.

Jednostranná orientace pouze na výnos fondu může znamenat, že investor úplně ignoruje rizikové vlastnosti fondu. Krátké období silných výnosů může být jednoduše výsledkem rizikové volatility fondu, a proto může být následováno obdobím velmi slabých výnosů. Investor ovšem může získat vyšší dlouhodobé výnosy přijetím dodatečného, opatrně zváženého rizika. Například investováním na akciových trzích s dlouhodobým cílem můžete získat pravděpodobně vyšší výnosy (při vyšší volatilitě), než když investujete do fondů peněžního trhu.

Úloha benchmarku

Samotná historická výkonnost nepoví, zda jsou výnosy fondu dobré nebo špatné. Z hlediska výkonnosti je lepší porovnat výkonnost fondu s vhodným benchmarkem v průběhu stejného období. Neboť benchmark (srovnávací index) představuje výkonnost trhu, na kterém daný fond působí. Výkonnost fondu může být posuzována proti dvěma typům benchmarků: indexům trhu a sektorovým.

Autor: Igor Polanský

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments