To pravé kvantitativní uvolňování teprve začíná

peníze

Fed podle očekávání přistoupil již k pátému snížení kvantitativního uvolňování o 10 miliard na 35 miliard dolarů měsíčně. Index S&P 500 má za sebou za přispění třech kol kvantitativního uvolňování růst již o 190 procent od března roku 2008.

Hlavním faktorem růstu akciových indexů ale nejsou nákupy spojené s nově uvolněnými penězi centrální bankou, ale odkupy vlastních akcií samotnými společnostmi. Firmy si nakupují vlastní akcie před statistikami, aby si zlepšily hospodářské výsledky – především zisk na akcii (EPS). Zvedá se jim ale celkové i čisté zadlužení. Celkový i čistý objem korporátního dluhu se dostal na historická maxima.

Důležitým faktorem u kvantitativního uvolňování není jeho objem, ale to, kolik z nově vytištěných peněz pustí komerční banky skutečně do oběhu. Bilance Fedu se od počátku roku 2008 do poloviny června nafoukla o 3502 miliard dolarů. Z těchto nově natištěných peněz si komerční banky uložily zpět u Fedu 2578 miliard. To znamená, že do ekonomiky se dostalo pouze okolo 924 miliard dolarů, tedy přibližně 26 procent.

Toto číslo ale v posledních měsících razantně roste. Ještě 22. dubna byl objem peněz, který se skutečně vypustil do oběhu, pouze 685 miliard. Údaj zaznamenal za necelé tři měsíce růst o 235 miliard dolarů, tedy o 35 procent. Komerční banky mohou peníze použít na půjčky klientům, kteří si za ně mohou kromě klasických aktiv nakoupit i finanční aktiva.

Akciový index S&P 500 vzrostl od konce dubna o úctyhodných 6 procent. Komerční banky uvolnily za tu samou dobu 6,8 procenta všech peněz, které získaly během kvantitativního uvolňování. Dá se předpokládat, že významná část růstu akciových indexů je v posledních měsících způsobena právě tímto jevem. V rezervách komerčních bank čeká dalších 2578 miliard dolarů, tedy více než desetinásobek.

Dá se očekávat, že dojde na slova Esther Georgové, členky monetární komise Fedu (FOMC), která dlouhodobě nesouhlasila s kvantitativním uvolňováním. Do zápisu FOMC pravidelně uváděla, že má „obavy z agresivní monetární politiky v době rostoucí ekonomiky. Připomněla hrozbu potencionálního rozkolísání trhů, které může uvolněná monetární politika způsobit.“

Graf: Množství aktiv nakoupených Fedem od 1.1.2008, objem rezerv komerčních bank uložených u Fedu a rozdíl těchto dvou položek (Zdroj: Colosseum, Bloomberg)

Množství aktiv nakoupených Fedem

Graf: Průměrná dvacetidenní změna bilance Fedu v miliónech dolarů, průměrná dvacetidenní změna rozdílu bilance Fedu a rezerv komerčních bank; hodnota indexu S&P 500 (Zdroj: Colosseum)

Průměrná dvacetidenní změna bilance Fedu

Autor příspěvku: Vít Jedlička, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments