Příčiny propadů na čínských akciových trzích

Propad investice

Čínské akciové trhy zaznamenaly v posledních měsících velmi silné výprodeje. Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite Index se obchodoval ještě začátkem června na hodnotách, které přesahovaly 5 130 bodů.

První týden v červenci se index dostal až na 3 500 bodů, když pouze za jeden měsíc ztratil skoro 32 % své hodnoty. Shanghai Composite Index měří výkonnost všech akciových společností na Shanghai Stock Exchange (SSE). K výprodejům začalo docházet poté, co si tento index od května 2014 do dubna 2015 připsal více než 150 %.

V závěru srpna letošního roku zachvátila trhy opět panika v souvislosti s dalšími výraznými propady na čínských akciových trzích. Akciový index Shanghai Stock Exchange Composite Index se dokonce krátce dostal pod hodnotu 3 000 bodů, což je nové letošní minimum. Velký propad, který přišel v červnu a červenci letošního roku se tak intervenující čínské vládě podařilo zastavit pouze na čas.

Consense čínské akcie

Příčiny propadů

K zahájení výprodejů v polovině letošního roku přispěla vlna nových akciových emisí, obavy ze zpřísnění pravidel pro výpůjčky k nákupům akcií, nejistota ohledně domácí měnové politiky a snaha vybrat si dosažené zisky před koncem pololetí. Druhá vlna výprodejů byla poháněna obavami ohledně zpomalující čínské ekonomiky. Propad za poslední tři měsíce už smazal všechny zisky z letošního roku.

Výrazný růst akcií v posledním roce je připisován drobným investorům, kteří využívají k nákupům cenných papírů vypůjčené peníze. V tomto ohledu se čínské akciové trhy od západních burz s cennými papíry dost liší. Velká většina každodenních obchodů je na čínských burzách prováděna spíše drobnými individuálními investory než velkými institucemi. Retailové obchody tvoří okolo 85 % trhu. Drobných investorů je zhruba 200 milionů. Ti navíc obchodují s větší frekvencí než investoři jinde ve světě. 81 % z nich obchoduje minimálně jednou měsíčně. V USA je to kolem 53 %. Jen za prvních pět měsíců letošního roku vzniklo v Číně více než 30 milionů nových obchodních účtů.

Aktuální situace by se také dala srovnat s technologickou bublinou (tzv. dot.com bublinou) v USA na přelomu tisíciletí, kdy se obchodování s akciemi také začalo účastnit velké množství drobných investorů bez větších znalostí či zkušeností i z nižších příjmových skupin. O 15 let později můžeme pozorovat podobné chování i v Číně.

Autor: Jan Kokta, Comsense Capital

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments