Řecko: 20. července je příznačný „den D“

Investice do fondů

Atény by měly tímto dnem proplout bez nehody díky hektickému vyjednávacímu úsilí a dohodám uzavřeným v uplynulém týdnu.

V pondělí 20. července je splatný řecký vládní dluhopis v objemu 3,46 miliardy euro, jenž ve svém portfoliu drží ECB (Evropská centrální banka) a částečně také EIB (Evropská investiční banka). Řecko je již od konce června v prodlení se splátkami dluhu vůči IMF (Mezinárodní měnový fond; k dnešku činí prodlení celkem již 2 miliardy euro), což zatím ale ještě neznamená default.

Případné nesplacení vládního dluhopisu by ale znamenalo default Řecka prakticky okamžitě a default by vedl k odříznutí řeckých bank od kapaček nutných k jejich přežití v podobě čerpání nouzového financování od ECB skrze facilitu ELA (Emergency Liquidity Assistance). Proto také Řecko uhradilo jiný dluhopis, v mnohem menším objemu (178 milionů euro; na tento nízký objem Řecko ještě prostředky mělo), jenž byl splatný 14. července. A proto také je Řecko v posledních zhruba deseti dnech velmi konstruktivní, co se týče jednání s oficiálními věřiteli a zejména pak s evropskými partnery. Rámcová dohoda na třetím záchranném programu pro Řecko, uzavřená v pondělí (13. července), totiž pro Atény otevírá cestu k překlenovacímu úvěru (7 miliard euro, skrze EFSM – Evropský finanční stabilizační mechanismus). Řecko by mělo obdržet prostředky z úvěru teď v pondělí 20. července, což mu umožní splatit jak zmíněný maturující vládní dluhopis, tak splátky úvěru vůči IMF, s nimiž je Řecko již několik týdnů v prodlení.

Pondělí 20. července je tak pro Řecko „den D“ a ve smyslu další budoucnosti Řecka, jeho bankovního systému ale i setrvání v eurozóně jde o den významnější, než jakým byl 5. červenec, kdy se v Řecku konalo referendum o reformách požadovaných oficiálními věřiteli. Dohody mezi Řeckem a jeho evropskými partnery, stejně jako první sady reformních zákonů schválených Řecku a souhlas s jednáním o třetím záchranném balíku, který vyjádřily parlamenty například v Německu a Rakousku, jsou předzvěstí toho, že se Řecku překlenovací pomoci dostane a Atény tak proplují tímto dnem D „bez nehody“.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments