Říjnová inflace zpomalila díky obnovenému poklesu cen potravin

Říjnový index spotřebitelských cen (CPI) zpomalil na 0,2 % yoy, meziměsíčně stagnoval (v září 0,4 % yoy; -0,2% mom).

Nejvýznamnější příspěvek působící ve směru meziročního poklesu cen byl jako v předešlých měsících tažen oddílem doprava v důsledku prohloubení meziročního poklesu cen pohonných hmot (-0,5 pb). Ty byly v říjnu o 17 % nižší než před rokem (o 3,0 % nižší než v září). Ve směru poklesu cen působily v říjnu opět citelněji ceny potravin, ačkoli řada z nich v říjnu vzrostla. V opačném směru pak působily ceny alkoholických nápojů a tabáku, nicméně již méně, než v předchozích měsících. Druhý nejvyšší příspěvek k růstu pak měly ceny v oddíle bydlení z důvodu růstu cen vodného (3,4), stočného (2,8), nájemného (0,9) a tepla (2,3) a také v oddíle rekreace a kultura z důvodu meziročního růstu cen dovolených o více než 7 %. Z meziměsíčního pohledu působily na pokles CPI nejvíce ceny v oddíle doprava z titulu poklesu cen pohonných hmot a také obnovený pokles cen potravin. V opačném směru pak ceny odívání a obuvi (viz tabulka).

Co z toho plyne: Inflace setrvává z důvodu poklesu cen pohonných hmot na velmi nízkých úrovních. Zároveň v říjnu začaly opětovně klesat ceny potravin. Jedná se tak především o nabídkové faktory, které tlačí inflací níže, zatímco jádrová inflace (bez potravin a pohonných hmot) pokračuje v mírném zrychlování. Za celý letošní rok tak bude inflace opět na rekordně nízké úrovni ve výši 0,4 % (stejně jako v minulém roce), nicméně i tak to bude jedna z těch vyšších inflací v EU, kde řada zemí letos dosáhne právě z důvodu propadu cen ropy nulové či dokonce záporné inflace. Inflace poblíž nuly však v ČR nezůstane dlouho, v závěru tohoto roku poskočí k necelému 1 %, jelikož vyprchá z meziročního indexu efekt propadu cen ropy z konce roku 2014.

Říjnový podíl nezaměstnaných osob (MPSV) oproti předchozímu měsíci poklesl z 6,0 % na 5,9 %.  Uvedené zlepšení jde na vrub sezónním pracím a nadále solidnímu počtu volných pracovních míst ke konci 3. čtvrtletí. Ty sice v říjnu z důvodu utlumování sezónních prací mírně poklesly, stále však přesahují 107 tisíc, což je po září druhý nejvyšší počet volných míst od konce roku 2008.

Míra nezaměstnanosti si nadále udržuje svůj klesající trend a po více než šesti letech se opět dostala pod hranici 6 %, kde byla naposledy na začátku rok 2009. Tím se dostává ke své přirozené míře, tj. úrovni, kdy začíná být na trhu práce větší problém sehnat vhodné zaměstnance. To by se posléze mělo projevit i v postupném zrychlení růstu mezd. Letošní rok se z pohledu trhu práce vyvíjí nad míru dobře a průměrná míra nezaměstnanosti by měla letos dosáhnout 6,5%, což je o 1,2 pb nižší hodnota než v předchozím roce a zároveň nejnižší nezaměstnanost od roku 2009, kdy dosáhla 6,2 %.

Autor komentáře: Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR ING Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments