Riziko deflace v eurozóně mizí

Euro

Konečná data za květen potvrzují nárůst celkové meziroční inflace v eurozóně z nuly na 0,3 procenta. Inflace se v eurozóně dostala do kladných hodnot poprvé od loňského listopadu.

Tahounem květnového posunu meziroční inflace byly všechny hlavní složky spotřebního koše, tedy jak ceny komodit (potraviny, energie), tak zboží a služby spadající do jádrové inflace. Jádrová inflace, jež lépe reflektuje vývoj poptávkových tlaků v ekonomice, vzrostla z úrovně 0,6 na 0.9 procenta, což pro jádrovou inflaci znamená vyrovnání úrovně z loňského srpna a obecně nejvyšší úroveň od dubna 2014.

Inflace v eurozóně míří nahoru a tento proces by měl pokračovat i ve zbytku letošního roku, byť velmi pozvolna. Nicméně, jak ceny potravin a energií (včetně cen pohonných hmot), tak jádrová inflace, by měly přispívat k růstu celkové cenové hladiny. Z velkých ekonomik hlásí inflaci pod nulou i nadále Španělsko, ale i v jeho případě by se ukazatel inflace měl letos dostat do kladných hodnot. Zároveň ale inflace v eurozóně i nadále zůstává pod cílem Evropské centrální banky, jež si přeje mít meziroční inflaci mírně pod úrovní dvou procent. Na jednu stranu lze konstatovat, že se eurozóna vzdaluje riziku deflačního scénáře, zároveň ale platí, že kombinace hospodářského oživení a postupného růstu inflace nebude mít bezprostřední dopad na politiku ECB. Evropská centrální banka dává jasně najevo, že s politikou tzv. kvantitativního uvolňování (nákupy vládních dluhopisů a dalších vybraných typů dluhopisů do aktiv ECB) bude pokračovat přinejmenším do konce třetího čtvrtletí roku 2016 a předčasné ukončení tohoto programu centrální banka vylučuje. Určitě je dobré podotknout, že je to právě měnová politika ECB (a z ní pramenící oslabení kurzu eura), jež výrazně napomohla k oživení ekonomiky eurozóny a k odvrácení deflačních rizik.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní analytik Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments