Soukromé subjekty by měly nakupovat pouze dlouholeté dluhopisy

david_buckle

David Buckle: Nejprve začnu se subjekty, které prosazují akomodativní politiku, například Evropskou centrální bankou. Ta bude pokračovat s kvantitativním uvolňováním (QE) do konce roku 2015, možná až do září roku 2016.

Na trzích panují obavy, že dluhopisy emitované Evropskou centrální bankou nebudou zájmu ekonomických subjektů stačit. Jsme však přesvědčení, že tato obava je přehnaná. Nicméně je stanoveno dno ve výnosnosti dluhopisů, které bude Evropská centrální banka vykupovat. Proto jsou ekonomické subjekty nuceny nakupovat dlouhodobé obligace. Z hlediska výnosnosti se soukromým subjektům skutečně vyplatí nakupovat pouze dlouholeté dluhopisy. Nemyslím si, že by se v roce 2015 měly zvýšit výnosy z dluhopisů.

Japonsko uplatňuje QE program prostřednictvím tzv. Abenomics (ekonomická politika, kterou v roce 2012 zavedl japonský premiér Shinzō Abe). V Japonsku však Abenomics ve smyslu, že by japonská inflace byla pod cílenou hodnotou, ale řešil spíše deflaci, která se stala problémem po celém světě, spíše než specifický japonský problém. Navíc v Japonsku je nyní inflace vyšší než nárůst cenové hladiny ve zbylých zemích G4 – USA, Evropě a Velké Británii.

Čína by naopak měla trochu zvolnit. Domnívám se, že by se měl snížit požadovaný podíl rezerv. Je to také jedna z forem přizpůsobování, které by se měly uskutečnit. Pro naše potřeby je zatím čínská ekonomika pomalá, ale ne v tak hrozivém stavu. Vytváří velmi dobré prostředí pro dluhopisy, a proto se o čínské obligace zajímáme.

Naopak USA se nyní dostává do režimu zvyšujících se sazeb. Věříme, že se tento proces nespustí dříve než koncem letošního roku, možná na začátku roku 2016, jelikož inflace není teď v USA hlavním problémem. Zaměstnanost však centrální banka neřeší. Je to sice problém na stejné úrovni jako inflace, avšak bez jakékoliv známky inflace není tedy potřeba zvyšovat úrokové sazby jen kvůli nezaměstnanosti. Bez zvyšování sazeb by měly výnosy pokladničních poukázek zůstat nízké až do konce roku 2015. Snadný přístup k penězům by měl mít pro korporátní sektor vskutku pozitivní vliv.

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments