Společnost Credendo Group snížila rating dvanácti státům

novinky

V rámci pravidelného hodnocení krátkodobého politického rizika snížila nedávno společnost Credendo Group rating dvanácti zemím. Jedná se o Albánii, Dominikánskou republiku, Gabon, Gambii, Řecko, Maďarsko, Indonésii, Mauretánii, Mosambik, Papuu Novou Guineu, Tanzánii a Vanuatu. Největší propad zaznamenalo Řecko, které se na stupnici od 1-10 propadlo z kategorie 4 rovnou do kategorie 7.

„Světový trend v oblasti krátkodobého politického rizika je opět negativní, i když situace není srovnatelná s krizí v letech 2008 až 2009. Tento negativní trend lze vysvětlit velkým snížením ratingu některých afrických vývozců ropy (Angola, Nigerie a Gabon) a pokračujícím zhoršováním likvidity zemí Společenství nezávislých států (SNS). V menší míře také úpadkem vývozců komodit v Asii a pokračujícím regionální napětím na Blízkém východě,“ říká Petr Herman, ředitel uderwritingu KUPEG úvěrová pojišťovna, a.s.

Maďarsko se ocitlo na úrovni zemí Latinské Ameriky

Mezi středoevropskými zeměmi došlo ke změně pouze u Maďarska. Skupina Credendo Group snížila jeho hodnocení ze stupně 1 (nejlepší) na stupeň 2. Tím se Maďarsko dostalo na úroveň většiny zemí Latinské Ameriky, ale například i na úroveň zemí jako Izrael nebo Indie.

Důvodem bylo zhoršení likvidity ve volně směnitelných měnách o více než 15 % během posledních dvanácti měsíců, doprovázené nárůstem krátkodobého vnějšího zadlužení. Pokles zásob volně směnitelných měn je částečně důsledkem intervence maďarské centrální banky (MNB) proti tlakům na znehodnocení forintu a částečně důsledkem odlivu kapitálu ze střední a východní Evropy. „Co se týče přístupu k maďarským odběratelům, toto přehodnocení nevyžaduje žádná restriktivní omezení, neboť makroekonomická stabilita země je stále na velmi dobré úrovni. Limity upisujeme jako doposud, Maďarsko patří do top ten zemí, pokud jde o naši expozici a naše aktuální angažovanost se pohybuje okolo 2.5 miliardy Kč,“ komentuje změny Petr Herman.

Při pohledu do budoucna může dojít v nadcházejících měsících ke snížení ratingu u zemí s vysokou závislostí na komoditách a na vnějším financování.

KUPEG úvěrová pojišťovna

Model krátkodobého politického rizika je na základě nejnovějších ekonomických dat aktualizován třikrát ročně nebo vždy když se objeví nová data či události, které rizikovost země ovlivní. To umožňuje klasifikaci v případě potřeby rychle změnit. Skupina Credendo Group touto metodou hodnotí 246 zemí známkou na sedmibodové stupnici, přičemž 1 znamená nejnižší a 7 nejvyšší míru rizika.

Zdroj: KUPEG úvěrová pojišťovna

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments