Srovnání: Fondy investující do akcií ze sektoru zdravotnictví

Farmacie a biotechnologie

Akcie společností ze sektoru zdravotnictví a biotechnologií v posledních letech silně posilovaly. Jak si vedly aktivně i pasivně spravované fondy sledující tyto akcie? Má ještě smysl investovat do zdravotnictví a biotechnologií?

Investor si může do dynamické části svého portfolia vybrat akcie (či jiné dynamické investice) ze širokého spektra možností. Může postupovat podle regionů, vsadit na akcie z celého světa nebo si může vybrat podle sektorů. Sektory se obvykle dělí na cyklické a anticyklické. Cyklické sektory obvykle výrazněji rostou v době ekonomického růstu a padají v době ekonomického poklesu. Anticyklické pak obvykle nemají tak výrazné růstu v době růstu ekonomiky, a ani tak výrazné propady. I když výjimky se najdou. Mezi takové v současnosti patří sektor zdravotnictví.

Akcie společností z oblasti zdravotnictví a biotechnologií mají za sebou v posledních několika letech neuvěřitelný nárůst své hodnoty. Do tohoto sektoru spadají akcie společností zabývající se lékařským a zdravotnickým zbožím a službami. Akcie z tohoto sektoru jsou obecně považovány za defenzivní, vzhledem k nezbytnosti zdravotnického zboží a služeb, které budou lidé potřebovat neustále. Konzistentní poptávka by tak měla tento sektor dělat méně náchylný k fluktuacím způsobených hospodářským cyklem.

Velmi výrazný růst posledních let, který dosahuje kolem 25 – 30 % p.a., ale spíše ukazuje na vytvářející se bublinu na akciích zdravotnických a biotechnologických firem, která by při výraznější korekci na globálních akciových trzích mohla splasknout.

Graf: Srovnání vývoje indexů MSCI World Health Care Index, MSCI World Index a S&P Index za posledních pět let

MSCI World Health Care Index, MSCI World Index a S&P Index

Zdroj: Comsense Capital

Je možné, že aktuální výrazný růst bude ještě nějakou dobu pokračovat, nicméně v případě korekce na akciových trzích očekáváme u akcií sektoru Health Care ještě výraznější propad než u ostatních trhů a sektorů.

Za posledních pět let si připsal sektor zdravotnictví (měřený globálním indexem MSCI World Health Care) více než 140 %. Výrazně tak překonal globální akciové trhy (index MSCI World), které vykazují za stejnou dobu kumulativní výnos „pouze“ kolem 58 %. Akcie ze sektoru Health Care vykazují od roku 2010 také mnohem větší růst, než celá americká ekonomika (měřená indexem S&P 500), která zaznamenala velmi silné růstové období, a za sledované období její akciový trh stoupl o 90 %.

Srovnání Fondu farmacie a biotechnologie a Vanguard Health Care ETF

Tuzemský investor si může pro investování do tohoto sektoru vybrat podílový fond (vedený v CZK či zahraniční měně) anebo ETF (vedené pouze v cizí měně).

Graf: Srovnání vývoje podílového fondu ČP Invest Fond farmacie a biotechnologie a burzovně obchodovaného fondu Vanguard Health Care ETF od roku 2010

ČP Invest Fond farmacie a biotechnologie a burzovně obchodovaného fondu Vanguard Health Care ETF

Zdroj: Comsense Capital

Z našeho srovnání a při přihlédnutí pouze k výkonnosti vyplývá, že k investici do sektoru zdravotnictví a biotechnologií se spíše hodí ETF (Vanguard Health Care), než než podílový Fond farmacie a biotechnologie od společnosti ČP Invest. Zatímco na sledovaném období pěti let dosáhl fond od ČPI více než 130% zhodnocení, Vanguard Health Care si za stejnou dobu připisuje více než 280 %. Tím překonává nejen výše zmíněný podílový Fond farmacie a biotechnologie, ale i index MSCI World Health Care. Ovšem je nutno vzít v úvahu, že fond od ČPI je veden v české koruně, což ovlivňuje jeho výkonnost.

Co se týče rozdělení sektoru podle aktiv, jsou si oba fondy velmi podobné. Nejvíce se zaměřují na farmaceutický průmysl (cca necelých 40 %), biotechnologie (cca 20 %) a zdravotní potřeby (cca 14 %). Rozdíl můžeme sledovat v rozdělení aktiv podle tržní kapitalizace firem, do kterých fondy investují. Zatímco fond ČPI se věnuje více méně výhradně společnostem s velkou tržní kapitalizací (které jsou v portfoliu zastoupeny z 91,5 %), fond Vanguard investuje do těchto společností méně než polovinu svého portfolia a z velké části se zaměřuje také na menší firmy se střední a menší kapitalizací.

Největší rozdíl u obou fondů najdeme v poplatcích, které jsou pro podílové a ETF fondy typické. Fond Vanguard Health Care ETF má velmi nízkou nákladovost 0,12 % ročně. Naproti tomu Fond farmacie a biotechnologie má nákladovost kolem 2,44 % ročně a kromě toho musí klient zaplatit ještě vstupní poplatek až do výše 4 %.

Graf: Srovnání výkonnosti podílového fondu ČP Invest Fond farmacie a biotechnologie a burzovně obchodovaného fondu Vanguard Health Care ETF v jednotlivých letech od roku 2009 (zhodnocení v %)

ČP Invest Fond farmacie a biotechnologie a burzovně obchodovaného fondu Vanguard Health Care ETF

Zdroj: Comsense Capital

Doporučení

I přes velmi dobrou výkonnost zdravotnictví v posledních letech nedoporučujeme v současné době do tohoto sektoru investovat. I když může rally ještě nějaký čas pokračovat, zatím to spíše vypadá, že jsou hodnoty tohoto sektoru blízko svého maxima.

Zdroj: Článek byl připraven ve spolupráci s Comsense Capital

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Analýzy produktů

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Rok 2015 nebyl z pohledu výkonnosti účastnických fondů velmi příznivý, až sedm z nich dosáhlo záporného zhodnocení. Loňské …

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Z analýzy Fidelity International vyplývá zajímavé zjištění. Ačkoliv většina krachů a pádů burz začala v USA, poklesem cen …

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Na trhu naleznete několik podílových fondů, které investují do světových akcií z indexu MSCI World. Z vybraných fondů dosáhl …

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

KBC ECO Fund CSOB Water (ČSOB Akciový fond – Vodního bohatství) investuje do akcií firem, které se zabývají výstavbou …

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Fond AXA Selection Opportunities (ISIN: CZ0008472917) je smíšeným fondem fondů, který se snaží vyhledávat a využívat investiční …

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

V letošním roce se příznivci burzovně obchodovaných produktů (ETP) zaměřují především na akcie firem z vyspělých zemí. …

Comments

comments