Tři způsoby investice do světových akcií

Investice

Co fond, to jiná skladba portfolia. K tomuto závěru můžete dojít, pokud se blíže podíváte na několik fondů investujících do světových akcií. Vybrali jsme tři skupiny fondů, které se liší v přístupu portfolio manažera i konstrukci.

Fondy pokrývající globální akciové trhy často tvoří základní stavební kámen portfolií investorů. Někteří začínající investoři mohou přijít s požadavkem, že chtějí investovat do světových akcií. Pokud by byly všechny fondy stejné, volba by byla poměrně snadná. Realita je však o něco složitější. Portfolia globálních akciových fondů jsou velmi rozmanitá. Někteří manažeři se snaží přinést přidanou hodnotu pečlivým výběrem jednotlivých titulů, jiní se drží indexu nebo diverzifikují pomocí podílových listů jiných fondů.

Aktivní výběr titulů

Pokud se podíváte na investiční cíle jednotlivých fondů (pozn. uvedené v Klíčových informacích pro investory – KIID), pravděpodobně narazíte na „příslib“ překonání výkonnosti srovnávacího indexu (benchmarku) nebo skromněji dosažení dlouhodobého zhodnocení podílových listů.

Manažer fondu, který se pokouší alespoň udržet krok s veřejným či interním benchmarkem, se musí pustit do aktivního výběru konkrétních společností. Pokud se dlouhodobě daří vybírat nadprůměrné akcie, může se fond pyšnit vyšší výkonností, než nabízí sledovaný globální akciový index (např. MSCI World).

Na aktivní výběr titulů (anglicky stock picking) sází například manažer fondu TOP STOCKS z dílny Investiční společnosti České spořitelny. Portfolio tohoto fondu reprezentuje kolem 25 různých investičních nápadů, kdy jeden nápad zpravidla znamená investici do akcií jedné vybrané společnosti. O jaké konkrétní nápady se jedná, se dočtete v pravidelné měsíční zprávě fondu (zde na stránkách ISČS).

Kdo se drží indexu, zpravidla nic nepokazí

Zcela jiný přístup nabízejí fondy, jež kopírují globální akciové indexy. Cílem těchto fondů není překonat sledovaný index, ale co nejvíce se jeho výkonnosti přiblížit. Ve většině případů, po započítání získaných (reinvestovaný) dividend a všech nákladů spojených se správou fondu, fond za indexem mírně zaostává. Horší výsledek než index však nemusí být špatný výsledek – můžete najít řadu aktivně řízených fondů, u kterých se portfolio manažeři svým výběrem „netrefili“.

Skladba těchto fondů je velmi podobná sledovanému indexu (tzn. přibližně jsou dodrženy váhy jednotlivých titulů). Příkladem indexového fondu je KBC Index Fund World, který přímo investuje do vybraných akcií z indexu MSCI World.

Samostatnou skupinu tvoří burzovně obchodované fondy (ETFs), které mohou investovat buď přímo do akcií z indexu nebo kopírují výkonnost indexu pomocí náhradního koše akcií a swapu (pozn. o konstrukcích těchto fondů se více dočtete na stránkách ETFs.cz).

Portfolia s vyšší diverzifikací

Na vývoji světových akciových trhů se můžete podílet i prostřednictvím fondů fondů. Portfolia těchto fondů jsou poskládána z podílových listů fondů vybraných a renomovaných správců. Do této kategorie patří například fondy GLOBAL STOCKS FF Investiční společnosti České spořitelny či AXA Selection Global Equity. Výhodou tohoto typu fondu je vyšší diverzifikace, nevýhodou zpravidla vyšší celková nákladovost.

Popsané fondy jsou pouze výběrem možných konstrukcí globálních akciových fondů. V některém z příštích článků si porovnáme výkonnosti jednotlivých typů globálních akciových fondů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Analýzy produktů

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Rok 2015 nebyl z pohledu výkonnosti účastnických fondů velmi příznivý, až sedm z nich dosáhlo záporného zhodnocení. Loňské …

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Z analýzy Fidelity International vyplývá zajímavé zjištění. Ačkoliv většina krachů a pádů burz začala v USA, poklesem cen …

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Na trhu naleznete několik podílových fondů, které investují do světových akcií z indexu MSCI World. Z vybraných fondů dosáhl …

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

KBC ECO Fund CSOB Water (ČSOB Akciový fond – Vodního bohatství) investuje do akcií firem, které se zabývají výstavbou …

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Fond AXA Selection Opportunities (ISIN: CZ0008472917) je smíšeným fondem fondů, který se snaží vyhledávat a využívat investiční …

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

V letošním roce se příznivci burzovně obchodovaných produktů (ETP) zaměřují především na akcie firem z vyspělých zemí. …

Comments

comments