Tržní korekce a ekonomická situace

Obchodníci

V průběhu září začala tržní korekce, která byla důsledkem nervozity panujících na trzích od začátku roku. Trhy v týdnu od 13. do 17. října prošly silnějším propadem a následně začaly opět posilovat.

Index VIX (takzvaný index strachu) se od konce září začal zvedat a v týdnu od 13. do 17. října dokonce překonal 30% hranici. Velký podíl na tom má skutečnost, že na konci října má zasednout FED a většina investorů očekávala konec programu kvantitativního uvolňování. Že trhy opravdu vnímají ukončení programu kvantitativního uvolňování jako vážnou hrozbu, podpořil výrok nehlasujícího člena FEDu Jamese Bullarda, jenž se v rozhovoru pro CNBC ohradil proti ukončení programu do doby, než se situace uklidní. S předpokladem, že stejný názor zastávají také hlasující členové FEDu, trhy ukončily propad. Další týden se však pozornost většiny upínala především na probíhající výsledkovou sezónu.

Tabulka: Pohyby vybraných indexů

Tržní vývoj

Zdroj: https://www.google.com/finance

Evropa čelí více problémům. Klasický tahoun EU Německo čelí zpomalení ekonomiky z důvodů protiruských sankcí a celkového zpomalení průmyslu. Vzhledem k postavení České republiky vůči Německu je více než pravděpodobné, že to ovlivní také ekonomický růst České republiky. Německo je také zdrženlivé, co se vládních výdajů týče. Momentálně se eurozónou valí strach z recese a deflace. Mezinárodní měnový fond vydal varování, že je 40 % pravděpodobnost, že se eurozóna ocitne příští rok v recesi a 30 %, že nastane deflace. V recesi už je od srpna Itálie a deflace u ní nastala v průběhu září. Francii pro změnu sužuje vysoká nezaměstnanost. Tyto dvě země sázejí na podporu růstu pomocí rozpočtových deficitů, což jak postupně ukazuje čas, není to nejrozumnější řešení. Evropské banky jsou navíc momentálně zkoušeny zátěžovými testy, což na klidu také nepřidává.

Graf: Inflace v EU

Inflace v EU

Zdroj: European Central Bank

Japonsko uzavíralo obchodní týden od 13. do 17. října se ztrátou přes 5 %. Dolů ho táhly především exportně zaměřené společnosti, kterým se nedařilo díky posilujícímu Jenu. Jen však začal ke konci týdne klesat a Nikkei v pondělí začínal s plusovým gapem a začal posilovat. V Číně se očekávalo zpomalení ekonomiky na 7,2 %. Nakonec přišla počátkem obchodního týdne začínajícího 20. říjnem optimističtější data a to o jednu desetinu procenta vyšší.

S momentální ekonomickou situací a tržními výkyvy opět sílí spekulace o možnosti nástupu nové globální finanční recese a také otázky, jestli má kvantitativní uvolňování skutečně nějaký pozitivní význam, či pouze oddaluje a zhoršuje nevyhnutelné následky a uměle nadceňuje trhy.

Autor komentáře: David Bohuněk

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments