V roce 2014 se prodalo nejvíce diamantových šperků v historii

80 miliard amerických dolarů (v přepočtu zhruba 1,9 bilionu korun). Takový byl objem všech celosvětově prodaných klenotů s diamanty v roce 2014 podle dat De Beers.

Pro srovnání, tak velká částka by pokryla rozpočet České republiky na více než rok a půl. V meziročním srovnání vykázal rok 2014 celkem 3% růst. Podle ALO diamonds bude růst nejspíš pokračovat i letos v ČR i celosvětově.

Hlavními tahouny rostoucích prodejů byly trhy v USA se 7% růstem, Čína (6 %) a Indie (3 %). Prodejům pomáhalo i více rozšířené vnímání diamantového šperku jako spolehlivého investičního nástroje, který v dlouhodobém horizontu přináší očekávané zhodnocení. Pokud by americký dolar v druhé polovině roku neposílil vůči měnám některých zemí, růst by celosvětově činil téměř 5 %.

Prudký růst poptávky v Číně a Indii

Srovnáme-li státy v pětiletém horizontu (2009 – 2014), největší růst v místních měnách vykázala Čína (14 %), Indie (10 %) a země Perského zálivu (Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Kuvajt, Omán a Bahrajn; 6 %). „Zejména v asijských zemích pomohla rostoucí poptávce sílící střední třída, která vnímá investici do diamantových šperků jako jednu z nejjistějších. Investice do klenotů tak vyvažují rizikovější ukládání peněz např. do akcií. Vnímání diamantových šperků jako jistoty potvrdilo i letošní chování Řeků,“ komentuje trh Ľubomír Macek, projektový manažer ALO diamonds.

Zájem o diamantové investiční šperky roste i v ČR

Růst prodejů v roce 2014 hlásí i čeští prodejci. „V roce 2014 jsme celosvětově vykázali 14% růst obratu. Rostoucí zájem o investiční diamantové šperky pokračuje i v letošním roce. Za druhý kvartál 2015 nám obrat v Česku meziročně vzrostl o 30 %. Téměř celý obrat tvoří právě diamantové šperky,“ uvádí Ľubomír Macek.

Zdroj: ALO diamonds

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments