Vývoj mezd ve druhém čtvrtletí letošního roku

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí meziročně o příjemných 875 Kč, čili o 3,4 %, a reálně si Češi polepšili o 2,7 %. Výdělky rostly v nepodnikatelské sféře (+ 4,3 %) rychleji než v podnikatelské (+ 3,2 %).

Zaměstnanost „plných úvazků“ vzrostla o 2 %. Medián mezd díky zvýšení minimální mzdy vzrostl rychleji než mzdový průměr, a to o 4,3 %. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Téměř 4,5 % růst české ekonomiky ve druhém letošním čtvrtletí se postupně projevuje i na výšce mezd, které jsou kvůli dobrému naladění českých spotřebitelů znovu utraceny. Hlavním motorem hospodářství a koneckonců i vyplacených odměn za práci zůstává zpracovatelský průmysl a obchod, kde průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla meziročně o 3,7 %, respektive o 3,8 %. Dohromady tato dvě odvětví vytvořila více než polovinu z necelých 75 tisíc nových a zároveň obsazených pracovních příležitostí. To je údaj, který téměř odpovídá ostatním statistikám z trhu práce, což značí jediné. Firmy nenabírají v tak hojné míře jako loni či předloni pracovníky na zkrácené pracovní úvazky, což signalizuje stabilní a silný přísun zakázek. Celkový obrázek navíc dokresluje i fakt, že roste přesčasová doba, která se částečně také postarala o rychlejší růst mezd.

U zpracovatelů se začíná stále více projevovat nedostatek kvalifikované pracovní síly a je to i oblast, ve které leží velká část volných pracovních míst. Tito zaměstnanci, čili řemeslníci, opraváři a montéři sice pobírají v průměru relativně nižší mzdy, ty by ale v důsledku nedostatku mohly růst rychleji. To se následně projevuje i v rychlejším růstu mzdového mediánu, kde ale hlavní roli sehrává růst minimálních výdělků.

Jedny z nejrychlejších nárůstů odměn za vykonanou práci mohli zaznamenat pracovníci ve stavebnictví a v ubytování a stravování. Zde se ale odráží úbytek méně placených zaměstnanců a vysoký růst mezd tak není zatím žádným důvodem k radosti. Navíc v restauracích a hotelech je průměrná mzda podstatně nižší než celkový průměr a procentuálně se z ní tedy snadněji roste. Z hlediska odvětví zůstává situace na trhu práce rozdílná. Naopak ohledně krajů není, co do meziročního růstu mezd, vyloženého outsidera.

Autor komentáře: Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments