Zlato pod metou 1200 dolarů. Udrží se pod touto hranicí?

Zlato

Zlato sklouzlo v minulém týdnu na nejnižší hodnotu za poslední čtyři roky a to v důsledku ukončení nákupu aktiv Federálním rezervním systémem.

Data z minulého týdne ukázala, že největší světová ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí o 3,5 procenta, čímž byl překonán odhad ekonomů (3 %). Data z trhu práce rovněž trhy potěšila, neboť žádostí o dávky v nezaměstnanosti bylo v uplynulém měsíci nejméně za posledních 14 let. A právě nutnost zlepšení situace na trhu práce byl jeden ze stěžejních bodů, který vedl k ukončení kvantitativního uvolňování.

Zlato spadlo a dolarový index logicky vzrostl až na svou nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010. Federální rezervní systém USA bude jednat s dalšími významnými centrálními bankami, aby dál docházelo k utahovaní měnové politiky. Chtělo by se říct, že oni jsou zrovna těmi „pravými rádci“, avšak aktuálně na trhu disponují pozitivními daty, o jejichž pravosti či správnosti těžko spekulovat. Síla dolaru srazila minulý pátek zlato pod klíčovou podporu na 1 180 dolarů/oz, což vyvolalo vlnu prodejů, která snížila cenu až na 1 161,25 dolarů/oz.

„Oživení nákupu ETF je velmi obtížné si představit, s ohledem na výhled amerického dolaru, existuje jen velmi málo faktorů, které by mohly způsobit obrat tohoto aktuálního vývoje“, uvedl analytik Commerzbank Eugen Weinberg. Situaci může výrazně ovlivnit rozhodnutí Centrální banky Japonska a ECB. Bank of Japan se rozhodlo pro masivní zvýšení nákupu dluhopisů v minulém týdnu, ECB je k tomuto kroku rovněž tlačena.

Čínští kupci se v pátek drželi stranou. Páteční pokles cen nevyvolal takovou poptávku ze strany asijských kupců, jak se očekávalo. Asijští kupci fyzických kovů přitom citlivě reagují na cenu. „Čínská poptávka byla opět trochu zklamáním, očekávání vzhledem k ceně byla vysoká“, uvedla komoditní společnost MKS.

Po velkém cenovém skoku se očekává, že cena zlata bude krátkodobě stagnovat na aktuálních úrovních. Vývoj může ovlivnit rozhodnutí centrálních bank, co se týče kvantitativního uvolňování. Obdobná situace nastala v tomto roce již před 2 měsíci, kdy cena zlata krátkodobě klesla pod hranici 1 200 dolarů a vlivem poptávky a cenového tlaku ze strany těžařských společností se opět dostala nad zmiňovanou hranici. Významným dnem pro další určení vývoje ceny komoditních kovů bude středa, kdy vystoupí před veřejností guvernér Bank of Japan. Japonská ekonomika se řadí mezi ty největší na světě a tato událost je očekávána s napětím.

Autor: Jan Žák, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments