Akcie ČEZu byly v prvním pololetí nejvýkonnější

Martin Pavlík conseq

Akcie společnosti ČEZ se v prvním pololetí staly nejvíce ziskovou investicí na pražské burze, když si připsaly sedmnáctiprocentní zhodnocení. Za takto dobrou výkonností můžeme najít vícero důvodů.

Jedním z nich je mizerná výkonnost v předešlém roce, kdy akcie ztratily téměř 24 %. Není výjimkou, když akcie na burze přestřelují od svých vnitřních hodnot, což byl tentokrát případ i špatného kurzového vývoje akcií ČEZ. Celkově negativní sentiment mezi investory vůči energetickému sektoru v Evropě držel pod tlakem většinu akcií firem zabývajících se výrobou elektřiny.

Právě nadbytek množství elektřiny v Evropě, spojený se slabými ekonomikami, vedl k poklesu cen silové elektřiny během tří let přes 40 %, na současných 34,5 Eur/MWh. Také ceny CO2 povolenek doklesaly ke svým historicky nejnižším úrovním a teprve další byrokratický zákrok Evropské komise – odložení uvolnění 900 mil. tun CO2 povolenek na energetický trh – vedl k jejich pozvolnému růstu. A právě to bylo prvním impulsem pro růst cen akcií ČEZ. Další oporou pro růst byly spekulace ohledně výše dividendy, kdy ministr financí Babiš navrhoval výplatu až celého loňského čistého zisku. Možná atraktivní výše dividendy skoro 70 Kč tak byla dalším lákadlem pro nejednoho investora včetně polských penzijních fondů, které po nedávno spuštěné „penzijní antireformě“, začaly postupně diverzifikovat svá portfolia mimo polské akcie. Pozitivně bylo také přijato chystané snižování nákladů, vývoj v Albánii nebo prozatímní odsunutí výstavby nových dvou jaderných bloků Temelína. To vše a mnoho dalších méně významných událostí vedlo k tomu, že se ČEZ stal nejvýkonnější akcií na pražské burze.

Pro druhé pololetí je však málo pravděpodobné, že se dočkáme podobného zhodnocení. Mnoho zmíněných faktorů je již v ceně akcie zohledněno. Navíc při zohlednění současné ceny silové elektřiny (34,5 EUR/MWh), která se nadále pohybuje blízko svých historických minim, a při absenci výraznějších růstových stimulů, můžeme očekávat pokles čistých zisků až do roku 2016. Právě za dva roky má společnost ČEZ zajištěn prodej 44 % kapacity za cenu 38 EUR/MWh, pro rok 2015 pak 77 % kapacity za 40,5 EUR/MWh. Výše dividendy by tak mohla ze současných 40 Kč naakcii v příštích letech mírně klesnout, avšak nesmíme zapomínat na majoritního akcionáře stát, resp. politiky, kteří mohou výši dividendy výrazně ovlivnit. Společnost ČEZ nyní zároveň postrádá výrazné růstové stimuly a soustředí se spíše na konsolidaci stávajících aktiv. To vše limituje další výrazný růstový potenciál akcií ČEZ a řadí nyní tento titul spíše mezi defenzivní investice.

Autor: Martin Pavlík, portfolio manažer Conseq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments