Akcie na rozvíjejících se trzích: Po poklesu přijde růst?

Vojtěch Železný conseq

Akcie na rozvíjejících se trzích si v poslední době vedou velice špatně. Index MSCI Emerging Markets se ocitl na úrovni, jakou jsme viděli před finanční krizí, není to poprvé a pravděpodobně ani naposledy.

Dobrou zprávou ale je, že po poklesu přichází růst, který by měl být na mladých trzích ještě zajímavější než ty dosavadní.

Akcie společností obchodovaných na burzách v rozvíjejících se zemích zaostávají za trhy vyspělými již od začátku roku 2013. Jejich akcie se momentálně obchodují vůči akciím z  vyspělých s 32 procentním diskontem (měřeno PE diferenciálem). Od rozvinutých zemí si např. Citibank v letošním roce slibuje růst ekonomiky ve výši  1,9 procenta, v příštím roce pak o dvě desetiny vyšší. Ekonomiky rozvíjejících se ekonomik naproti tomu porostou téměř dvounásobným tempem. To dává v kombinaci s atraktivní valuací silný argument na sázku na rozvíjející se trhy.

Graf: Indexy MSCI Emerging Markets a MSCI World

MSCI World a MSCI Emerging markets

Rozvíjející se trhy však nejsou hogomenní skupinou. Jak podstata jejich ekonomik, tak i valuace se diametrálně liší. Nejlevnějším je v v současné době trh ruský, kde se akcie obchodují za šestinásobek ročního zisku, což je o 40 procent níže, než je průměr rozvíjejících se trhů. Ruskou ekonomiku citelně zasáhly sankce, což lze demonstrovat např.na kurzu rublu, jehož pohyb v druhé polovině roku lze poměrně výstižne nazvat volným pádem. Ten má za následek vysokou inflaci – CPI kolem 15 procent. Rovněž levné komodity, které jsou hlavním exportním artiklem Ruské federace tlačí na ziskovost firem a významnou roli hrál i konflikt na východně Ukrajiny, který způsobil stáhnutí západních investorů. Věříme, že v současné době bude hlavním determinantem vývoje spíše politika prezidenta Putina než fundamentální faktory.

Na druhém konci pelotonu, v hlediska ocenění, se nacházejí latinsko-americké trhy. Mexický lokální index, MSCI Mexico, se obchoduje za 24 násobek ročních zisků. Optimismum dodává investorům dobrý vývoj ve Spojených státech a stabilní politická situace (ač držená železnou rukou). Brazilský index se ocitl pod největším tlakem – za poslední roku umazal téměř polovinu své hodnoty. Současná politická situace je, mírně řečeno, nestabilní, když prezidentku Rouseffovou podporuje pouze 7 procent voličů a na pořadu dne jsou masové demonstrace. V kombinaci s nízkými cenami komodit a rostoucím vládním zadlužením v důsledku propadu ekonomiky to nevytváří zcela lákavou konstalaci k investování. A náladu tamních občanů zřejmě nezlepší ani blížící se olympijské hry, které jsou spojovány s výraznou korupcí a zbyečně vysokými, pro Brazílii nepotřebnými, výdaji.

Nejvíce jsou mezi rozvíjejícími se trhy zastoupeny ty asijské, které tvoří celkem 70 procent kapitalizace MSCI Emerging Markets. I v rámci Asie se trhy od sebe dosti liší. Indie, které byla v loňském roce nejvýkonnějším z větším rozvíjejících se trhů, je v současné době nejdražší. Indickým premiérem Modím započaté reformy jsou jistě kroky správným směrem, avšak ještě chvíli potvrvá, než se přetaví do zisků firem. Čínský trh je naopak nejlevnější. Poslední čísla však hovoří o propadu ziskovosti průmyslových podniků o 8,8 procenta meziročně, což je nejhorší výsledek za čtyři roky. Také nízké indexy nákupních manažerů a obrovská disproporce mezi spotřebitelskou a producentskou inflací investorům nepřidávají na optimismu.

Turecký trh je zajímavý hlavně v důsledku extrémně slabé měny, která by měla podpořit aktivity exportérů. Turecká měna oslabila od počátku roku vůči euru o 16,5 procenta, vůči dolaru dokonce o 23 procent. Neznámou je výsledek opakování parlamentní voleb. Pokud by AKP prezidenta Erdogana vyhrála, vnímali by to investoři jako projev stability.

Indexy msci

Velkým argumentem pro investici do akcií rozvíjejících se zemí je předešlé oslabování lokálních měn, především z obavy o zvýšení základní úrokové sazby americké banky v září. Fed nakonec toto zvýšení nedodal, čímž také snížil očekávání investorů ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb a kurzu americké měny. V současné době považujeme za nejatraktivnější východoevropské trhy (tedy Rusko a Turecko), i komunikace z Ruské federace vypadá vstřícněji, než před několika měsíci. Nejméně atraktivní jsou pak v našich očích latinskoamerické trhy.

Zdroj: Vojtěch Železný, portfolio manažer Conseq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments