Alternativa pro investice do konvertibilních dluhopisů

Investice do fondů

Konvertibilní dluhopisy můžete nakupovat přímo přes obchodníka s cennými papíry, prostřednictvím podílových fondů investujících do konvertibilních dluhopisů, investičních certifikátů a burzovně obchodovaných fondů (ETF). Dnes si představíme nové ETF, které investuje do konvertibilních dluhopisů.

Konvertibilní dluhopisy se často označují jako hybridní cenné papíry, jež kombinují vlastnosti dluhopisů a akcií. Po dobu držení konvertibilního dluhopisu inkasuje investor každoročně kupón v předem známé výši. V době splatnosti tohoto typu dluhopisu se může investor rozhodnout, zda si nechá vyplatit jeho nominální hodnotu nebo využije svého práva a smění dluhopisy za akcie (za předem sjednanou cenu).

Ke směně dluhopisu za akcie dochází tehdy, když je aktuální tržní cena akcií vyšší než sjednaná cena. V takovém případě dosáhne investor dodatečného výnosu, který může velmi vylepšit výslednou výkonnost investice.

ETF z dílny State Street Global Advisors

Na německé burze (trhu Xetra) je od poloviny října k dispozici nový burzovně obchodovaný fond s názvem SPDR Thomson Reuters Global Convertible Bond UCITS ETF (ISIN IE00BNH72088). Tvůrcem ETF je společnost State Street Global Advisors. Cílem fondu je dosáhnout výkonnosti srovnatelné s indexem Thomson Reuters Qualified Global Convertible Index. Jak napovídá název fondu a indexu, portfolio ETF je sestaveno z globálních konvertibilních dluhopisů. Aktuálně v portfoliu dominují konvertibilní dluhopisy firem ze Spojených států (43,9 %). Na dalších pozicích jsou francouzské (8,9 %), japonské (7,2 %), německé (6 %) či čínské (5,8 %) hybridní dluhopisy (pozn. seznam zemí obsahuje i řadu dalších zemí).

TIP: Srovnání podílových fondů investujících do konvertibilních dluhopisů naleznete v článku Konvertibilní dluhopisy. Řešení pro nerozhodné investory

Burzovně obchodovaný fond uplatňuje fyzickou replikaci indexu. K zajištění dostatečné likvidity jsou do portfolia zařazovány pouze takové konvertibilní dluhopisy, jejichž objem emise se pohybuje mezi 275 a 500 miliony dolarů. Váha žádného z emitentů nesmí v portfoliu překračovat hranici 4 %.

Kvalita konvertibilních dluhopisů

V současné době mají v portfoliu nejvyšší váhové zastoupení dluhopisy se splatností od tří do pěti let (34,7 %). Dluhopisy se splatností do tří let zaujímají přibližně 38 %. Naopak dluhopisy s velmi dlouhou dobou splatnosti (20 a více let) tvoří 11 %.

ETF investuje do konvertibilních dluhopisů více než 200 společností z různých odvětví. Mezi nejvýznamnější patří například americká biotechnologická společnost Gilead Sciences, výrobce telekomunikačních zařízení Nokia či společnost WellPoint působící v oblasti zdravotní péče.

Vzhledem k tomu, že konvertibilní dluhopisy pocházejí od soukromých společností, je dobré sledovat i složení portfolia dle ratingového hodnocení. Na celkovém portfoliu se s přibližně 13 % podílejí společnosti s hodnocením A až AA-. Více než polovina společností nemá ratingové hodnocení.

Nákladovost fondu

SPDR Thomson Reuters Global Convertible Bond UCITS ETF může být alternativou pro investory, kteří se obávají vysoké volatility akcií a současně usilují o dosažení vyššího výnosu, než nabízejí standardní firemní dluhopisy. Nákladovost ETF je na velmi přijatelné úrovni – TER je 0,5 %. Fond je veden v dolarech a obchodován v dolarech i eurech.

Článek byl publikován se souhlasem partnerského portálu ETFs.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments