Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Propad investice

Z analýzy Fidelity International vyplývá zajímavé zjištění. Ačkoliv většina krachů a pádů burz začala v USA, poklesem cen akcií trpěly daleko více trhy v Evropě nebo v Asii. Obdobně tomu bylo i v případě přírodních katastrof, finančních krizí či teroristických útoků, které vedly ke zhroucení akciových trhů.

Během posledních 30 let se objevilo mnoho pádů burz. K největším z nich patří „Černé pondělí” z roku 1987, asijská a ruská krize v letech 1997 a 1998, internetová bublina (tzv. Dotcom bublina) z roku 2000 a finanční krize v roce 2007, která opět vypukla v menší míře v roce 2011. Největší dopad na akciové trhy měly přitom internetová bublina a finanční krize z roku 2007. Ty vedly k poklesu cen akcií v USA a v Evropě o více než 50 %. Avšak ztráty v průmyslových zemích tichomořského regionu a rozvíjejících se trzích v Asii byly ještě větší. Ztráty v Tichomoří dosáhly např. po prasknutí internetové bubliny téměř 80 % a v Asii 60 %. Zajímavým zjištěním podle Fidelity International tedy je, že i když většina burzovních krachů začala v USA, daleko větší dopady pocítily trhy v Evropě a v Asii. A to i pokud vezmeme v úvahu vliv měnových kurzů.

Důvodem relativně větší stability akciového trhu v USA je s největší pravděpodobností jeho velikost a hloubka. Ty brání velkým cenovým výkyvům. Důvěra v silnou americkou ekonomiku, která je méně závislá na výkyvech poptávky ze zahraničí, často stabilizuje ceny i v dobách krize,“ říká Adam Lessing, ředitel Fidelity International pro Rakousko a východní Evropu.

„Krachy a pády burz fungují často jako bouřky, které pročistí vzduch. Zkorigují akciový trh a sníží dopady bublin po fázi vysokých cen akcií. V těchto situacích se dlouhodobým investorům doporučuje držet se jejich investiční strategie a v době turbulence na burze zachovat klid. Historie již ukázala, že i když pády cen jsou významné, ceny akcií se velmi rychle vrátí zpět na svoji původní úroveň,“ doplňuje Lessing.

Burzovní krachy

* Vybraný časový rámec odpovídá období mezi vysokou a nízkou hodnotou daného cenového indexu akciového trh

Četné jiné krize způsobily krátkodobé zhroucení akciových trhů po celém světě. Patří sem přírodní katastrofy jako např. japonské tsunami, které vedlo k vážné katastrofě ve Fukušimě, platební neschopnosti velkých amerických společností jako jsou Lehman Brothers a Worldcom, stejně tak i teroristické útoky z 11. září 2001 a invaze iráckých jednotek do Kuvajtu v 1990. „Velmi překvapivým zjištěním je, že v případě války nebo teroristického útoku byly cenové výkyvy amerického akciového trhu (MSCI USA Price Index) nižší než v Evropě (MSCI Europe Price Index) nebo v Asii, i když se tyto události odehrály v USA,“ vysvětluje Lessing. To platí pro analýzu změn cen v amerických dolarech a v eurech.

krachy a krize

Poznámka k metodice výpočtů: Cenové vývoje globálních akciových trhů jsou vždy analyzovány MSCI USA v místní měně (tedy v USD), a to v intervalu počínajícím zavírací cenou (closing price) dne, který předcházel dni začátku dané události, až do okamžiku ukončení pádu cen. 

Zdroj: Fidelity International

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments