Budoucnost penzí v ČR: Potřebujeme bič na politiky, říkají experti

Penze

Vlastní spoření na penzi je nenahraditelné, podle amerického ekonoma Meira Statmana by mělo být dokonce povinné. Finančně zodpovědně by se ovšem měli v první řadě začít chovat politici. I to zaznělo v debatě, kterou uspořádala CFA Society ve spolupráci s Asociací penzijních společností.

Diskutovali Vladimír Bezděk, prezident APS, Jiří Rusnok, člen bankovní rady ČNB, Jan Kabelka, generální ředitel NN Investment Partners, Aleš Prandstetter, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management a Meir Statman z kalifornské Santa Clara University, odborník na behaviorální finance.

„Největší potíž spatřuji v oportunismu správců penzijního systému, tedy politiků. Pravidla dodržujeme, jen když se nám to hodí. A chovají se tak víceméně stejně levicové i pravicové vlády,“ říká Vladimír Bezděk. Jako příklad uvádí vyšší než zákonem stanovenou valorizaci penzí nebo naopak nenaplněné sliby větší zásluhovosti.

Podle něj by měla být zachována současná trajektorie zvyšování důchodového věku a důchody by se měly navyšovat striktně podle zákona (tedy o inflaci a třetinu růstu reálných mezd). „Případné změny klíčových parametrů systému bych podrobil potřebě získat ústavní většinu v parlamentu,“ dodává Bezděk na otázku, jakou klíčovou změnu by provedl.

Větší disciplínu by uvítal i Jiří Rusnok. Parlament by podle něj měl každý rok projednat pravidelnou Pojistně matematickou zprávu MPSV. Ta by měla jasně ukázat, kolik peněz bude třeba na stabilizaci penzí. „Vláda by pak měla povinnost s předstihem nejméně 10 let předložit ke schválení příslušnou legislativu, která by zajistila pokrytí očekávaných výdajů budoucími příjmy,” nastínil ideální stav Rusnok (pozn.: nejde o oficiální stanovisko ČNB).

Spoření na penzi: důležitá je dlouhodobost

Výše zmíněná opatření, tedy pomalejší valorizace a oddalování odchodů do penze podle Bezděka průběžný systém výrazně stabilizují. Logický závěr ale je jediný: lidé si budou muset více spořit. I individuálním spořením a investováním se proto panel zabýval.

V nových účastnických fondech 3. pilíře jsou zatím klienti spíše konzervativní a naprostá většina pracujících zůstává v transformovaných fondech s garancí nezáporného zhodnocení.

„Bezpečí nuly je pouze zdánlivé, důležitý je výsledek očištěný o inflaci. A tady jsou perspektivy dynamičtějších strategií jasně lepší. Důležitý je právě dlouhodobý horizont, kdy se vyhladí kolísavost,“ říká k tomu Aleš Prandstetter z ČSOB AM. „Snad bude mít v budoucnu každý maturant takové znalosti, aby takový argument pochopil,“ dodává.

Skeptičtější je Meir Statman. Ten je zastáncem paternalistického přístupu, individuální spoření by podle něj mělo být povinné a úspory by vůbec nemělo jít vybrat před penzí. „Vyšší finanční gramotnost díky osvětě na školách je jen doplňkem těchto požadavků, nenahradí je,” tvrdí Statman.

Diskuze byla jednou z mnoha akcí květnového „měsíce práv investorů“, který již podruhé celosvětově pořádá CFA Institute s cílem připomenout, že zájmy klientů stojí na prvním místě. Iniciativa je součástí širšího projektu „Budoucnost financí“, který se kromě dalších problémů finančního světa snaží najít řešení i v oblasti penzijního zabezpečení.

Zdroj: Tisková zpráva CFA Society Czech Republic

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Tiskové zprávy

Čtyři nové podílové fondy ČSOB

Čtyři nové podílové fondy ČSOB

Zamilovat se do společnosti, do které se rozhodnete investovat, jde stejně dobře jako do člověka. Emoce k životu bezpochyby …

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

Penzijní připojištění ČSOB dosáhlo zhodnocení 1,2 %

Penzijní připojištění ČSOB dosáhlo zhodnocení 1,2 %

ČSOB Penzijní společnost zhodnotila v roce 2015 prostředky svých klientů u původního penzijního připojištění, dnes …

Penzijku od ČSOB se daří, účastnické fondy dlouhodobě vydělávají

Penzijku od ČSOB se daří, účastnické fondy dlouhodobě vydělávají

Účastnickým fondům v penzijku od ČSOB se dlouhodobě daří. Od ledna 2013, kdy bylo nové penzijní spoření uvedeno na trh, …

Investice do fondů vzrostly od počátku roku o více než 13 procent

Investice do fondů vzrostly od počátku roku o více než 13 procent

K 30. září roku 2015 bylo v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice zainvestováno 367,2 miliard korun. …

Comments

comments