Co byste měli vědět, než začnete sestavovat portfolio?

Investiční portfolio

Správně navržené a udržované portfolio je základem úspěchu. Bohužel stále se najde řada investorů, jejichž portfolia kombinují nevhodná aktiva. Které otázky byste si měli položit, než sestavíte své první portfolio?

Sestavovat investiční portfolio je jako skládat puzzle. Na začátku máte jen hromadu dílků. Pokud nenajdete jejich správnou kombinaci, kýžený obraz nezískáte. Při sestavování investičního portfolia musíte znát nejen cíl a investiční horizont, ale i váš osobní přístup k riziku, výnosu a likviditě. Vyplatí se zhodnotit i vlastí zkušenosti s investováním a rozhodnout, zda si budete peníze spravovat sami nebo je svěříte odborníkům.

Proč chci investovat?

Úplně na začátku popřemýšlejte, proč chcete investovat. Pokud zajdete za poradcem, určitě padne otázka na váš investiční cíl. Nechcete nechat své úspory nečině ležet na běžném účtu nebo máte konkrétní cíl v podobě splátky hypotéky, zajištění dětí či vytvoření finanční rezervy na důchod?

Investiční cíl zásadně promlouvá do stavby portfolia. Můžeme si ukázat příklad. Máme dva investory, například Adama a Petra. Oba chtějí investovat stejnou částku, mají stejně dlouhý investiční horizont (10 let), stejnou averzi k riziku (oba jsou dynamičtí investoři) a stejné zkušenosti. Adamovým cílem je zhodnotit úspory, které zatím nepotřebuje. Petr by chtěl využít peníze na splacení hypotéky. Portfolia Adama a Petra se budou lišit.

Petr ví, že bude muset splatit hypoteční úvěr. Pokud by jeho portfolio výrazněji ztratilo, mohlo by mu to velmi zkomplikovat život a další finanční plány. Proto jeho portfolio nastavíme s menší volatilitou (rizikovostí) a začneme jej dříve realokovat do konzervativnějších aktiv, než v případě Adama.

Na jak dlouho?

Pokud již znáte investiční cíl, popřemýšlejte o době investice. Proč je důležitý investiční horizont? Odpověď nám dá další otázka. Je možné investovat, aniž bychom věděli na jak dlouho? Ano, najdou se investoři, kteří říkají, mám určitou sumu peněz, chci je investovat a je jedno na jak dlouho. Ovšem co se stane, když poradce sestaví portfolio s určitou strategií a za půl roku investor přijde a řekne, že chce peníze vybrat. A třeba shodou okolností bude portfolio právě pod svou počáteční hodnotou (vlivem tržního výkyvu, který by se na delším horizontu vymazal, či vlivem zaplacených poplatků). Jaká asi bude reakce investora? Není třeba zřejmě dále rozepisovat, zažil určitě minimálně jednou každý, kdo někdy investoval či radil někomu s investicemi. Abychom se vyhnuli takovým situacím, je třeba vždy a za každých okolností znát na jak dlouho chce investor zhodnocovat své prostředky.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments