Cena stříbra na minimu. Co na to investoři?

stříbro

Zlato sklouzlo od minulého týdne na nejnižší hodnotu od začátku ledna a stříbro se propadlo dokonce na svoje čtyřleté minimum, a to jako důsledek tržních spekulací, že USA rozjede proces „utahování opasků“, dříve než se očekávalo, za přispění prodeje drahých kovů, zejména v papírové podobě (největší ETF fond SPDR Gold Trust se propadl o 7,78 tun na aktuálních 776,44 tun).

Tento argument je podpořen čísly – dolar vystoupal na čtyřleté maximum. Poptávka po dolaru roste z důvodu očekávaného zvýšení úrokových sazeb. Obrácená situace nastala v roce 2011, kdy sazby v září 2011 poklesly na historická minima, zlato bylo na vzestupu a dosáhlo hranice 1920 dolarů/unci.

„Politika FEDu bude dále nepřítelem zlatých býků. V prostředí, kde dlouhodobé reálné výnosy amerických dolarů dále rostou, budou ceny zlata nadále pod tlakem,“ uvedla Deutsche Bank ve svých týdenních poznámkách. Tato situace ve velkém nahrává Číně, která na kongresu zlata v Pekingu potvrdila svůj záměr, postavit další investiční sklady pro 1900 tun zlata.

Jedni tisknutí ukončují – druzí začínají. V tomto duchu v minulém týdnu zazněla silná kritika z úst šéfa německé Bundesbanky Jense Weidmanna směrem k ECB, za její nejnovější kroky k uvolnění měnové politiky, které by měly podpořit relativně slabou ekonomiku EU a to prostřednictvím skupování dluhopisů od bank. Skupování dluhopisů sice pomůže bankám zbavit se rizikovějších aktiv, avšak hlavní riziko ponesou daňoví poplatníci, na což, podle Weidmanna, nemá ECB mandát a právo. Weidmann, jakožto jeden z členů rady ECB, považuje tento postup za drastickou změnu měnové politky.

Změny v měnové politice naopak nelze očekávat v rámci politiky ČR. Bankovní rada České národní banky nechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny a nezmění ani svůj přístup k forexovým intervencím. Bankovní rada bude vyčkávat, jak se projeví nově navrhovaná opatření ECB a ke změně měnové politiky dojde, podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka, až v roce 2016, kdy dojde ze strany ČNB k uvolnění kurzového závazku a postupnému navyšování úrokových sazeb.

Predikce na tento týden

Komoditní kovy budou v tomto týdnu pod menším tlakem, než tomu bylo v závěru minulého týdne. Proto se očekává stagnace a ustálení cen na aktuálních hodnotách (1214 dolarů/oz – zlato a 17,75 dolarů/oz stříbro). Zrak investorů byl upřen v tomto týdnu především na vystoupení Maria Draghiho a výsledky HDP USA. Pokud Mario Draghi zavede programy QE v Evropě, trhy by měly zareagovat a zlato posílit.

Hranice odporu: 1240 USD/Oz a 1255 USD/Oz

Hranice podpory: 1230, 1220 USD/Oz

Autor komentáře: Matěj Čeleš, Zlatáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments