Ceny amerických akcií se stále pohybují v rozumných mezích

globání trhy

Angel Agudo: Americká ekonomika je opět hlavní hybnou silou světového růstu a nadále jí také zůstane. Domácnosti i podniky v USA snížily své dluhy a investoři se opět zaměřují na strukturální výhody amerického hospodářství.

Revoluce způsobená břidlicovým plynem zajišťuje přístup k laciné energii, zatímco růst počtu obyvatelstva a přistěhovalectví jsou zárukou dostatku laciné pracovní síly. Tyto dlouhodobé faktory přinášejí další růst a překonávají cyklické obavy, krátkodobé výkyvy akciových trhů i možné překážky způsobené úrokovou politikou FEDu.

Americké akcie mezitím podražily, ale stále ještě se pohybují v rozumných mezích. Nicméně k dalšímu růstu jejich cen v nejbližší budoucnosti je nutný rovněž růst firemních zisků. V tomto ohledu je povzbudivé, že podniky jsou finančně zdravé, že mají silnou finanční rozvahu a velké finanční zůstatky. Tato skutečnost je zárukou dalších aktivit na poli fúzí a akvizic.

Z tohoto důvodu jsem v posledních měsících prakticky neměnil hlavní pozice ve svém fondu. Novinkou mezi desítkou nejdůležitějších firem v mém portfoliu je Cisco. Akcie tohoto dodavatele síťových zařízení jsem zařadil do portfolia kvůli atraktivnímu ocenění, silným dlouhodobým výsledkům a proaktivním nákladovým opatřením. Také jsem objevil dva tituly z odvětví zdravotnictví, které se v současné době jeví velice zajímavě. WellPoint, jeden z největších poskytovatelů administrativních služeb v oblasti zdravotní péče, a Quest Diagnostics provozující síť klinických laboratoří. Obě společnosti těží z reforem zdravotní péče v USA a mají velice atraktivní zhodnocení.

Autor komentáře: Angel Agudo je manažerem fondu Fidelity America Fund

Dominic Rossi: Konec již pět let trvajícího býčího trhu v USA není ještě podle mého názoru vůbec v dohledu. Optimismus vyplývá především z toho, že americká ekonomika roste slušným tempem a navzdory expanzivní měnové politice se neobjevují téměř žádné inflační tlaky.

To umožňuje FEDu velice dobře kontrolovat a normalizovat měnovou politiku. Pouze v případě, kdy úrokové sazby v USA vzrostou, dochází ke krátkodobému výprodeji, který ovšem akciový trh nezatěžuje trvale. Historická zkušenost ukázala, že na počátku růstové fáze úrokových sazeb se akciové trhy dobře vyvíjejí. Teprve v pozdější fázi úrokový cyklus zatěžuje akciové trhy.

Na rozdíl od mnoha skeptiků jsem rovněž přesvědčen, že stávající vysoké ziskové marže amerických firem vydrží i nadále. Jsou podporovány strukturálními faktory, jako jsou například klesající mzdy. Dalším faktorem, který mě naplňuje optimismem vůči americkému akciovému trhu, je síla amerického dolaru, který pravděpodobně ještě poroste. To znamená, že američtí investoři budou vydělávat peníze stejně, jako tomu bylo v devadesátých letech. Akciový trh se tím ještě více podpoří.

Autor komentáře: Dominic Rossi, Global Chief Investment Officer pro akcie Fidelity Worldwide Investment

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments