Češi by z úspor vyžili necelé čtyři měsíce

Zhodnocení úspor

Index úspor domácností ING Bank za třetí čtvrtletí roku 2015 ukázal, že by Češi v případě výpadku příjmu dokázali hospodařit s úsporami tři měsíce a dvacet jedna dnů.

Oproti předchozímu kvartálu se jedná o šestidenní pokles, avšak v meziročním srovnání jde o osmnáctidenní nárůst. Ten vykazuje i ING Bank Potenciál spoření – zatímco před rokem mohli Češi odkládat 25 % příjmu, nyní by to bylo až 31 %, pokud by chtěli. V průměru mají naspořeno 116 000 Kč.

„Mírný pokles úspor českých domácností ve třetím kvartálu je možné sledovat prakticky v průběhu celého sledování indexu. Pravděpodobně za ním stojí náklady spojené s dovolenými a s prázdninami, během kterých Češi často sahají do finanční rezervy,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR, a dodává: „I přes mírný pokles oproti předchozímu kvartálu však trend vzrůstajících úspor českých domácností trvá. Průměrná finanční rezerva se drží nad sto tisíci, což je slušný základ, a vývoj české ekonomiky i další faktory obecně naznačují, že finanční rezervy Čechů mají potenciál stoupat i nadále.“

Graf: ING Bank Index úspor domácností

ING Bank Index úspor domácností

Index úspor tradičně táhnou nahoru vysokoškoláci, jimž by finanční rezerva v případě výpadku příjmu stačila na téměř sedm měsíců. Zhruba tři a půl měsíce by dokázali chod domácnosti z úspor financovat lidé s maturitou, zatímco v případě domácností se zastoupením lidí se základním vzděláním by šlo jen o necelé dva měsíce. Z regionálního pohledu jsou na tom nejlépe Pražané, kteří mají finanční rezervu na více než čtyři měsíce, zatímco zbývající regiony Čech a Moravy jen asi na tři a půl.

Pohled na konkrétní čísla ukazuje, že lidé se základním vzděláním mají v průměru našetřeno kolem 64 000 korun, zatímco vysokoškoláci bezmála čtvrt milionu korun.

Průměrný měsíční příjem domácností se základním vzděláním se nejčastěji, téměř u třetiny z nich, pohybuje v rozmezí 10 až 20 tisíc korun, lidé s maturitou si nejčastěji (25 %) domů přinesou mezi 30 a 40 tisíci korunami měsíčně a nejvyšší podíl domácností vysokoškoláků, téměř pětina, má příjmy mezi 40 a 50 tisíci korunami.

Obdobné trendy lze vysledovat i u ING Bank Potenciálu spoření. Češi se základním vzděláním by mohli, pokud by chtěli, odkládat 22 % příjmů, zatímco domácnosti se zastoupením vysokoškoláků mohou spořit až 46 % příjmů. Regionální pohled výrazné odchylky nevykazuje.

Graf: ING Bank Potenciál spoření

ING Bank Potenciál spoření

Poznámka:

Podpůrnou aktivitou projektu ING Bank Svět spoření jsou interaktivní webové stránky http://www.vseosporeni.cz, kde návštěvník získá všechny dostupné informace a data z tohoto průzkumu. Na webu zájemci naleznou také metodiku výpočtu indexů, aktuální informace ze světa spoření a tipy na spoření, mohou si otestovat vědomosti v kvízu nebo využít kalkulačku pro výpočet svého potenciálu spoření atd. 

ING Bank Svět spoření je dlouhodobý projekt společnosti ING Bank ČR. Jedná se o studii, která ukazuje výši disponibilních úspor a finanční situaci domácností a jejich vývoj. První sběr dat proběhl v prosinci 2011 prostřednictvím on-line dotazování.

ING Bank Index úspor domácností sleduje výši disponibilních úspor, konkrétně kolikaměsíční výdaje je průměrná česká domácnost schopna pokrýt svými úsporami. Disponibilními úsporami jsou pak myšleny dostupné finance v hotovosti, na běžných, spořicích nebo termínovaných účtech, finanční rezervy v akciích, dluhopisech nebo podílových fondech. Do disponibilní rezervy není započítáno stavební spoření.

ING Bank Potenciál spoření sleduje, jakou část příjmu je domácnost schopna uspořit. 

Průzkum ING Bank ČR je opakovaným měsíčním on-line dotazováním na reprezentativním vzorku populace, jehož cílem je zjistit potenciál spoření a index úspor českých domácností. Prezentovaná data jsou za období červenec až září 2015. Dotazování se účastnilo 1500 respondentů z Čech a Moravy ve věku 18–60 let. Průzkum realizovala agentura TNS AISA.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments