Čína vyslala k Yellenové a Fedu další důrazné sdělení

V pátek uveřejnila čínská centrální banka PBOC na své internetové stránce krátké sdělení, ve kterém naznačila, že hodlá zveřejnit nové širší opatření týkající se kurzu renminbi, které nazvala „RMB Index“.

Záměrem tohoto opatření je povzbudit trh, aby se oprostil od kurzu USD/renminbi, který v čínské měnové politice vždy dominoval. Tento krok přišel po náročném týdnu, kdy jsme zažili zatím nejvýznamnější oslabení renminbi od chvíle, kdy Čína v srpnu dramaticky změnila svůj kurzový režim krokovou devalvací vůči americkému dolaru a přešla, alespoň teoreticky, k plovoucímu směnnému kurzu omezovanému pouze denními limity volatility.

Tento krok dává naprosto smysl vzhledem k tomu, že Čína oznámila svůj záměr posunout se dále směrem k tržnímu směnnému kurzu. A nový RMB Index daleko lépe ukazuje zranitelnost čínského trhu a obsahuje pouze 26,4% váhu amerického dolaru. Trhy však na páteční oznámení PBOC nereagovaly vstřícně a už tak nervózní akciové trhy propadly zmatku. To proto, že trh si uvědomuje, že když Čína odhalí důležitý politický krok, má vždy své plány.

Záměry tohoto kroku můžeme interpretovat dvěma způsoby – zejména díky jeho načasování. Za prvé, což je nejjednodušší, se trh obává, že tento krok naznačuje možný nový spěch čínského vedení způsobený oslabením domácí ekonomiky, která bojuje s deflačními účinky obrovské nevyužité kapacity, a napojením RMB na silný americký dolar, což oslabilo čínskou konkurenceschopnost. Tento krok by mohl odpoutat pozornost od kurzu USD/RMB a uvolnit cestu daleko agresivnější devalvaci měny vůči americkému dolaru, protože Čína nyní může ohlásit, že se nezajímá o směnný kurz dolaru, ale že jde „hlavně o koš/RMB Index“.

Druhý způsob, jak tento krok vysvětlit – zejména díky jeho načasování jen pár dní před jednáním FOMC, je, že se Čína snaží vyslat zprávu guvernérce Yellenové vzhledem k tomu, že se Fed chystá poprvé za více než devět let zvýšit sazby. Jde o to, že Čína je ve skutečnosti na kurzu USD/RMB stále velmi závislá a chce svou monetární politiku na domácím trhu udržet co možná nejjednodušší, což bude velice těžké, pokud americký Fed začne monetární akomodaci oslabovat.

Čínské agresivní oslabení RMB z minulého týdne by společně s tímto oznámením mohly vyvolat nové obavy z deflace, které by Fed zastavily – pokud ne zítra, tak přinejmenším bude Fed velice opatrný při volbě způsobu implementace zvyšování sazeb. Každopádně tento scénář vyvolává na trzích značné déjà vu po šoku ze srpnové devalvace RMB, která trhy otřásla a vedla k tomu, že Yellenová ztratila odvahu a sazby nezvýšila už v září. Zítra očekáváme, že FOMC sazby zvýší, ale jak bude Fed reagovat na nový čínský pokus o manipulaci?

Autor příspěvku: John Hardy, vedoucí oddělení forexu v Saxo Bank

O autorovi

John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments