Co čekají Češi v penzi od státu?

Penzijní fondy

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen pětina očekává, že se o ně stát postará.

Většina naopak předpokládá, že jim stát poskytne jen minimální finanční podporu a na důstojně strávené stáří si budou muset našetřit sami. Pro bezproblémový důchod Češi podle svých slov potřebují alespoň 10 tisíc korun, od státu podle jejich slov přijde jen polovina.

Ačkoli každý druhý Čech zatím příliš nepřemýšlí nad svým odchodem do penze a soustředí se na přítomnost, většina se již dnes zajímá o finanční zabezpečení. Nevěří totiž státu a 51 % z nich se v penzi obává chudoby.

Do penze jen s vlastními úsporami

Téměř polovina Čechů je přesvědčena, že by pro důstojnou penzi potřebovala měsíčně mezi 10 a 15 tisíci korun. Od státu ale stejné množství lidí očekává méně než 10 tisíc. Očekávání jak na straně potřeb, tak od státu navíc rostou společně s růstem aktuálního osobního příjmu. „Předpokládaná výše starobního důchodu neodpovídá představám o tom, kolik budeme skutečně potřebovat. Je proto velmi důležité, aby si lidé na stáří zajistili své vlastní finanční prostředky a začali se spořením včas,“ vysvětluje Kateřina Štěrbová, členka představenstva NN zodpovědná za marketing a produktový vývoj. Tomu ostatně odpovídá i názor 55 % dotazovaných, kteří očekávají, že v penzi budou žít jen z toho, co si do té doby našetří. A čím mladší, tím častěji se k tomuto názoru kloní (66 % ve věkové kategorii do 30 let).

Dnešní třicátníci se státní penzí nepočítají

Největší skepsi k úloze státu v poslední fázi života mají lidé do 30 let. Ti v 76 % předpokládají, že až se dostanou do důchodového věku, tradiční penze již nebude existovat.  A to ani ve finančním, ani v sociálním významu. „Česká populace stárne a podle zveřejněné prognózy Českého statistického úřadu senioři nad 65 let ve svém počtu převáží ekonomicky aktivní obyvatelstvo již po roce 2050. Je tak zřejmé, že výrazně klesne podíl přispěvatelů na státní důchodový účet, ze kterého jsou vypláceny starobní penze,“ vysvětluje Kateřina Štěrbová. Obecně se tak 74 % Čechů domnívá, že od státu v penzi dostanou jen minimální částku. Přesně polovina od státu neočekává nic. Jen 19 % je přesvědčeno, že se o ně stát v penzi postará.

O průzkumu

Průzkum NN Životní pojišťovny a penzijní společnosti „Penze pohledem populace“ realizovala agentura NMS  v květnu 2015. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 505 ekonomicky aktivních respondentů s reprezentativním zastoupením podle pohlaví, věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.

Zdroj: NN Životní pojišťovna, NN Penzijní společnost. Tisková zpráva obsahuje data České správy sociálního zabezpečení a Českého statistického úřadu.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments