Dluhopisy: Investice, která nikdy neztratí na kráse

analýza

Obchodování s dluhopisy je jedním z nejstarších a nejznámějších způsobů finančních investic, který se s oblibou používá už více než tisíc let. Přestože dluhopisy tak trochu postrádají kouzlo a adrenalin spojený s akciemi nebo měnovými trhy, udržují si stálý zájem investorů.

Pro firmu nebo organizaci je vydávání dluhopisů způsobem získání finančních prostředků. Nákupem dluhopisů investor oné firmě či organizaci v podstatě půjčuje částku, která se rovná jeho investici s tím, že dle dohody bude investorovi jeho půjčka splacena v předem určený čas. V mezidobí od vydání dluhopisu k výplatě získává investor splátky úroků, takzvané „kupóny“.

Zisk investora, neboli „výnos do splatnosti“, definuje celkový výnos jako procento jeho původní investice a tato částka se může lišit podle rizikového profilu firmy nebo organizace, která dluhopisy vydala. Investice do dluhopisů může představovat dobrý způsob diverzifikace portfolia. V Saxo Bank nabízíme možnost obchodovat s více než 7 000 různými dluhopisy.

Vysoké versus nízké výnosy

Dluhopisy s vysokým výnosem mají tu výhodu, že investorovi nabízejí vyšší výnos ve formě kupónů, avšak s vyšším rizikem neplnění. Vysoké výnosy na firemních dluhopisech naznačují, že firma nepatří k těm nejkvalitnějším a je zde větší šance, že investor kupóny a splátku jistiny nakonec nedostane.

Naproti tomu dluhopisy s nízkým výnosem mají sice nižší hodnotu kupónů, avšak současně nabízejí daleko nižší riziko neplnění a vyšší šanci, že proběhnou všechny výplaty, pokud investor podrží dluhopisy až do jejich splatnosti.

Při rozhodování, do jaké firmy nebo organizace investovat ve formě dluhopisů, je nutné si pečlivě prostudovat hodnocení úvěruschopnosti dané firmy a zvážit riziko neplnění. Organizace s hodnocením „BB“ a nižším jsou považovány za nekvalitní; nejvyšší hodnocení, které může firma získat, je „AAA“. Společnosti s vysokým hodnocením obvykle nabízejí dluhopisy s nižším výnosem než ty firmy, které mají hodnocení slabší. Je jasné, že investice do dluhopisů s vyšším výnosem je rizikovější, je tak třeba pečlivě prostudovat důvody vedoucí k těmto vyšším výnosům.

Příležitosti na rozvíjejících se trzích

Za posledních pět až deset let byly investice na rozvíjejících se trzích velmi žádané a obrovský růst a investiční příležitosti na nové trhy přilákaly všechna velká jména ze světa mezinárodních financí, například země BRIC. Nic ale netrvá věčně a v posledních třech měsících tyto trhy fungují v režimu strachu, což vedlo k masivní nechuti k riziku na rozvíjejících se trzích.

Zatímco dříve rozvíjející se trhy vykazovaly dvouciferný růst, nyní se ukazuje, že toto tempo není dlouhodobě udržitelné a tyto trhy se vracejí k nižším hodnotám. Pozornost médií soustředěná na tuto změnu ovlivnila prognózy pro rozvíjející se trhy a vytlačila tak výnosy dluhopisů rozvíjejících se trhů na vysokou úroveň, tedy značně nad všeobecně nízké výnosy v tomto prostředí. V mnoha případech však tyto vysoké výnosy nemají opodstatnění.

Kombinace pomalého růstu a špatných politických rozhodnutí vedla ke zvýšení rizika pro vládní dluhopisy na rozvíjejících se trzích oceněných v USD, ovlivnila však i firemní dluhopisy. Takové riziko má své opodstatnění, avšak v mnoha případech tento vliv neodpovídá skutečnosti, protože investoři mohou najít své příležitosti, pokud si pečlivě prostudují všechny nesrovnalosti.

Díky tomu, že Fed stále ještě nedokázal zvýšit úrokové sazby, se domníváme, že odteď bude každý krok Fedu jen slabý a plytký, a je dokonce možné, že se zvýšení odloží až na rok 2016. Pokud k tomu skutečně dojde, mohou se na trzích s dluhopisy objevit nové příležitosti, protože celkové riziko rozvíjejících se trhů v návaznosti na kroky Fedu bude nutné nacenit níže.

Politika Centrální banky a výkony evropských dluhopisů

Příležitosti se však nenacházejí pouze na rozvíjejících se trzích. Při říjnovém jednání Evropské centrální banky (ECB) o monetární politice ECB důrazně naznačila, že proti neustále nízké inflaci hodlá použít další monetární uvolňování. ECB ohlásila, že zvažuje jak snížení úroků na vklady, tak i skladbu nákupů dluhopisů, což by mohlo vést k delším lhůtám a vyššímu úvěrovému riziku.

Tyto informace nepřekvapivě vedly k prudkému propadu výnosů vládních dluhopisů, zejména těch krátkodobých. Vzhledem k tomu, že Fed zřejmě zvýšení sazeb odkládá na neurčito, předpokládáme vysokou pravděpodobnost oživení finančních trhů před koncem roku. Předpokládá se, že evropské dluhopisy, které v poslední době vykazovaly dobré výsledky, budou investorům dělat radost i nadále.

Autor komentáře:

Simon Fasdal je vedoucí obchodování s dluhopisy v Saxo Bank. Má za sebou 17 let zkušeností z finančních trhů a investičního obchodování, kdy vedl řadu týmů obchodujících s dluhopisy v několika skandinávských bankách. Během své kariéry se zabýval dluhopisovými, měnovými a finančními trhy, swapy, rozvojem obchodování a řízení aktiv i proprietary tradingem. Simon Fasdal k trhu přistupuje s globálním nadhledem, analyzuje rizika a příležitosti. V kontrastu k teoretickému pohledu ve svém přístupu kombinuje mnohaleté praktické zkušenosti ve všech typech a podmínkách tržního prostředí.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments