Dluhopisy versus dluhopisové fondy

Investor

Dluhopisy můžete nakupovat do svého portfolia buď individuálně, nebo je získat přes dluhopisové fondy. Každá z možností má své výhody a nevýhody. Záleží na výši plánované investice, zkušenostech a časových možnostech.  

Investiční portfolio si můžete poskládat z různých cenných papírů. Pokud plánujete rozšířit investiční portfolio o dluhopisy, budete se muset rozhodnout, jak do nich chcete investovat. Máte na výběr ze dvou možností. Buď si můžete přímo vybrat několik konkrétních dluhopisů, nebo můžete investovat do dluhopisového fondu.

Individuální investice do dluhopisů

Dluhopisy se dají obecně dělit do jednotlivých skupin například podle typu emitenta, doby splatnosti či způsobu vyplácení výnosu. Ať už si vyberete jakýkoliv dluhopis, vzniká vám jeho nákupem právo na splacení dlužné částky ve jmenovité hodnotě a vyplácení výnosů (kuponových plateb) z dluhopisu k určitému datu.

Cílem každého rozumného investora je vybrat dluhopis, který přinese zajímavý výnos za cenu přijatelného rizika. Ve vztahu mezi rizikem a výnosem platí, že čím nižší je bonita emitenta dluhopisu (tzn. tím rizikovější je dluhopis), tím vyšší úrok musí investorům nabídnout. Obecně jsou za nejméně rizikové považovány dluhopisy vyspělých zemí, dále následují komunální dluhopisy, dluhopisy bank a firem. K provedení důkladné analýzy vybraných dluhopisů se neobejdete bez znalostí, zkušeností a času.

K sestavení diverzifikovaného portfolia budete také potřebovat dostatek hotovosti. V České republice se nominální hodnoty dluhopisů pohybují v řádech desítek až stovek tisíc korun. Sázka na jeden dluhopis se nemusí vyplatit, to platí i pro dluhopisy velmi kvalitních emitentů.

V případě prodeje dluhopisu před datem jeho splatnosti vás bude zajímat i likvidita jednotlivých dluhopisů. U kvalitních státních dluhopisů obchodovaných na likvidních trzích naleznete obvykle kupce snáze, než u dluhopisů menších společností. Předčasný prodej dluhopisu může skončit ziskem nebo ztrátou. Bude záležet na aktuálním prostředí úrokových sazeb.

Pokud máte dostatečný kapitál, prostor pro analýzu nabízených dluhopisů i zkušenosti s jejich obchodováním, může být pro vás individuální investice tou správnou cestou.

Dluhopisové fondy využijí především drobní investoři

Pro většinu drobných investorů je mnohem jednodušší využít dluhopisové fondy. Portfolio fondu se může zaměřovat na dluhopisy různých emitentů (státní, komunální, firemní), na dluhopisy vedených v různých měnách, z odlišných regionů, zemí, rozdílných splatností i kvality.

V případě dluhopisových fondů se s jedním podílovým listem podílíte na vývoji celého portfolia dluhopisů. Jednou z velkých výhod fondů je tedy dostatečná diverzifikace bez ohledu na výši vaší investice.

Každý podílový fond řídí profesionální správce. Oproti přímé investici nemusíte s fondy věnovat čas analýze, hodnocení a výběru jednotlivých dluhopisů, hlídat doby splatnosti jednotlivých cenných papírů či přemýšlet jak naložit s přijatými platbami. Stačí si jen vybrat fond odpovídající vašemu profilu a potřebám. Všechny důležité informace o fondu naleznete ve statutu fondu, případně v dokumentu KIID (Klíčové informace pro investory).

Podílové listy dluhopisových fondů nemají žádné datum splatnosti, můžete je kdykoliv nakoupit či prodat za aktuální hodnotu. Cenou za pohodlnější cestu k dluhopisům je určitý poplatek za správu (pozn. ten je již zahrnut v ceně fondu) a vstupní, popřípadě výstupní poplatek.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Tipy pro investory

Nedodržení investičního horizontu se (ne)trestá

Nedodržení investičního horizontu se (ne)trestá

Jedním ze základních stavebních kamenů jakéhokoli investování je určení investičního horizontu. Při investování se vždy …

Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky

Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky

Až do nedávna se souhrnně předpokládalo, že globální ekonomika bude v roce 2016 posilovat. K tomu nedojde. Pokud růst světové …

Pět tipů, jak se zajistit na důchod

Pět tipů, jak se zajistit na důchod

Mnozí lidé si dnes naprosto správně uvědomují, že se při zabezpečení solidního důchodu nemohou spolehnout výhradně na stát. …

Dluhopisy: Investice, která nikdy neztratí na kráse

Dluhopisy: Investice, která nikdy neztratí na kráse

Obchodování s dluhopisy je jedním z nejstarších a nejznámějších způsobů finančních investic, který se s oblibou používá …

Lobotka: Doba přeje netradičním investicím

Lobotka: Doba přeje netradičním investicím

Investování je vždy složité, v dnešní situaci to však platí (minimálně) dvojnásob. Bezprecedentní zásahy centrálních bank …

Dluhopisy versus dluhopisové fondy

Dluhopisy versus dluhopisové fondy

Dluhopisy můžete nakupovat do svého portfolia buď individuálně, nebo je získat přes dluhopisové fondy. Každá z možností má …

Comments

comments